Dwa Brzegi’23: Do zobaczenia za rok!

Dobiegł końca 17. Festiwal filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Osiem dni pełnych kinowych emocji i emocji związanych ze sztuką szeroko pojętą za nami.

Widzowie w Kazimierzu obejrzeli najnowsze, najlepsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance w Park City. Bohaterami retrospektyw 17. BNP Paribas Dwa Brzegi byli: John Cassavetes, Wojciech Jerzy Has i Paweł Łoziński. Festiwal gościł także wielu twórców m.in. Dorotę Pomykałę, Borysa Szyca, Krzysztofa Zanussiego Katarzynę Walicką-Maimone i Agnieszkę Smoczyńską. Wiele wydarzeń przygotowało także środowisko lokalne: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Muzeum Nadwiślańskie czy artyści dwóch brzegów ulicy Lubelskiej. Do Kazimierza powrócił także duch związanego z Miasteczkiem rzeźbiarza Szukalskiego z całym wachlarzem wydarzeń artystycznych. To tylko niektóre wydarzenia towarzyszące festiwalowi. W rzeczywistości było ich dużo, dużo więcej. Wypełniły po brzegi całe 8 festiwalowych dni.

Osiem festiwalowych dni

-Osiem dni w labiryncie festiwalowych wydarzeń. Osiem dni projekcji w naszych czterech obiektach kinowych. Tu w kinie We Love Cinema. W Małym Kinie w szkole. Na zamku w pięknym kinie plenerowym i na Małym Rynku. Wszędzie byliście. We wszystkich wydarzeniach uczestniczyliście. I za to – przede wszystkim za to – Wam bardzo bardzo dziękujemy – powiedziała do widzów podczas gali zamknięcia festiwalu dyrektor artystyczna Grażyna Torbicka. – Cudownie, że znowu przyjechaliście na BNP Paribas Dwa Brzegi!

Co będzie za rok?

Podczas gali zamknięcia festiwalu niejednokrotnie słychać było deklaracje dalszej współpracy.

-Kino to nie tylko rozrywka. Kino mówi nam o ważnych dla człowieka rzeczach szczególnie dzisiaj w świecie, w którym znowu zaczyna rządzić jedynie słuszna droga. Kreatywność, wolność, niezależność, dbałość zarówno o siebie jak i o drugiego człowieka. To są tematy, które bardzo często spotykamy w filmie – powiedział zastępca burmistrza Kazimierza Bartłomiej Godlewski. – Ten festiwal przeżywał bardzo ciężkie chwile, ale właśnie dzięki kreatywności, współpracy między ludźmi, dzięki Pani Grażynie Torbickiej i całemu zespołowi ten festiwal odzyskał pełen blask. I jestem pewien, że za rok będziemy tutaj wszyscy razem.

Biorąc pod uwagę fakt, że udział środków publicznych w tym roku wyniósł poniżej 8% kosztów festiwalu Dwa Brzegi optymizmem napawa fakt, że znajdują się sponsorzy, którzy chcą wspierać tę imprezę.

-Jesteśmy w kinie We Love Cinema. Pod tym hasłem BNP Paribas na całym świecie wspiera kinematografię. W samej Europie to jest 40 festiwali filmowych. My jesteśmy dumni, że BNP Paribas Dwa Brzegi jest jednym z tych festiwali – powiedziała dyrektorka departamentu strategii marki i aktywizacji banku BNP Paribas – który od trzech lat jest sponsorem tytularnym festiwalu – Małgorzata Wasiuk. – Do zobaczenia za rok!

Nagrody dla młodych filmowców

Gala zamknięcia była nie tylko okazją do podziękowań i deklaracji. Uroczyście wręczono także nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Pierwszą nagrodę otrzymał film Być kimś” w reż. Michała Toczka za polski klincz wszech czasów męskie i żeńskie, prywatne i polityczne, artystyczne i gatunkowe, komediowe i dramatyczne, post- i pretransformacyjne oraz za reżyserską i aktorską precyzję, która pozwoliła zamienić to wszystko w prawdziwe kino.

Nagroda druga przypadła w udziale filmowi „Na żywo” białoruskiej reżyserki Mary Tamkovich za 13 minut i 14 sekund z życia, które jest thrillerem, dramatem politycznym, filmem o terrorze władzy i powinnościach mediów. Z życia, które na żywo 24 godziny na dobę ryzykuje się na Białorusi.

Trzecie miejsce zajął film Marii Ornaf „Kiedy obróci się dom” za lekkość narracji, za ciężar konwencji, za surowy realizm i baśniową grozę oraz za wszystko czym może być inicjacja w dorosłość.

Do zobaczenia za rok!

17. Festiwal Dwa Brzegi dobiegł końca. Ważne jednak, że już wiadomo, w jakim terminie będzie można planować kolejny filmowy urlop w Kazimierzu za rok. 18. BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Zapraszamy!

Więcej zdjęć z wydarzeń festiwalowych na naszym profilu na Facebooku>>>
Wideo>>>
Wideo z całej gali zakończenia 17. Festiwalu Dwa Brzegi>>>

Czytaj także:

Dwa Brzegi z Agatą Tuszyńską>>>
Kazimierski weekendownik 4-6 sierpnia 2023>>>
Dwa Brzegi na półmetku>>>
Otwarcie BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal Filmu i Sztuki>>>
Dwa Brzegi’23. Program>>>
Dwa Brzegi. Co nieco o programie>>>
Dwa Brzegi. Co nowego?>>>
Dwa Brzegi 2023>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *