Lipiec w pełni. W Kazimierzu festiwal goni festiwal. Pełną parą idą również przygotowania do festiwalu filmowego. Dwa Brzegi startują już 29 lipca.
Do Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu zostało niewiele ponad dwa tygodnie. Programu jeszcze nie ma, ale organizatory ujawniają coraz więcej informacji na temat tegorocznej edycji.
Dwa Brzegi na Szkolnej
Wiadomo już, że Dwa Brzegi pozostaną w ubiegłorocznej lokalizacji, czyli na ulicy Szkolnej. Do budynku Gminnego Zespołu Szkół dołączą jednak nowe, oczekiwane przez widzów, przestrzenie w postaci namiotu kinowego na blisko tysiąc miejsc. Namiot stanie obok szkoły na tzw. zielonym parkingu.
Retrospektywy reżyserskie
Organizatorzy ujawniają też powoli informacje programowe. Wiadomo już, że bohaterem zagranicznej retrospektywy reżyserskiej będzie twórca amerykańskiego kina niezależnego John Cassavetes. Polska retrospektywa pozwoli pokazać jednego z najbardziej oryginalnych reżyserów — Wojciecha Jerzego Hasa oraz mistrza współczesnego dokumentu — Pawła Łozińskiego.
W ramach retrospektywy Cassavetesa na 17. Dwóch Brzegach zobaczymy najważniejsze jego filmy: „Gloria” (film gangsterski zadający pytanie o to, co to znaczy być matką); „Mężowie” (historia mężczyzn próbujących poradzić sobie ze śmiercią przyjaciela) i „Minnie i Moskowitz” (opowieść o miłości nie znającej granic).
Z filmów Hassa w Kazimierzu zostaną pokazane: „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Jak być kochaną”, „Pożegnania”, „Pętla” i „Rękopis znaleziony w Saragossie” – film uznany za jeden z najważniejszych i najlepszych, jakie zna historia kina. Uzupełnieniem retrospektywy Hasa będzie pokaz filmu dokumentalnego Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego „Rysopis znaleziony po latach” .
Kolejna retrospektywa pozwoli przypomnieć filmy znakomitego współczesnego polskiego dokumentalisty Pawła Łozińskiego. Reżyser będzie gościem Dwóch Brzegów, podczas których podzieli się swoim doświadczeniem na Lekcji Kina. Dwa Brzegi pokażą jego filmy: „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Pani z Ukrainy”, „Ojciec i syn”, „Chemię” czy „Miejsce urodzenia”.
Warner Bros na stulecie
Z okazji stulecia Wytwórni Warner Bros festiwal zaprezentuje pokaże kultowe filmy realizowane w tej wytwórni, niesamowite historie czy ekranizacje bestsellerowych powieści. Zobaczymy m.in. „Bonnie i Clyde” Arthura Penna (przewrotny klasyk kina gangsterskiego); „Tramwaj zwany pożądaniem” Eli Kazana (arcydzieło amerykańskiego dramatu z wybitną rolą Marlona Brando), „Sokół maltański” Johna Hustona (ponadczasowy kryminał z wyjątkową rolą Humphrey’a Bogarta); „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego (znakomicie nakręcony, niepokojący film – zagadka); „Buntownik bez powodu” Nicholasa Raya (dramat o dojrzewaniu z najbardziej charakterystyczną rolą Jamesa Deana) czy „Bullitt” Petera Yatesa (jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji).
Pokazy specjalne
W czasie pokazów specjalnych zobaczymy m.in. film Wernera Herzoga „Fitzcarraldo”, o którym mówi się, że to jeden z najbardziej szalonych filmów w dziejach kina. Będzie też okazja przyjrzeć się reżyserowi z bliska podczas oglądania dokumentu „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” w reżyserii Thomasa von Steinaeckera.
Nowości
Nowością na tegorocznych Dwóch Brzegach będą dwie nowe sekcje „Filmowe portrety sztuki” i „Filmowe lekcje kina”.
-W ramach sekcji „Filmowe portrety sztuki” zaprezentujemy filmy dokumentalne o wybitnych twórczyniach i historie osadzone w świecie bohemy piszą organizatorzy. I zapraszają na seanse takich filmów jak: „Natalia LL — Sztuka jest jak miłość” Andrzeja Sapiji, „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” Davida Bickerstaffa czy „Hopper. Amerykańska love story” Phila Grabsky’ego.
„Filmowe lekcje kina” pozwolą lepiej poznać twórców kina oraz dokonać wnikliwej analizy ich dzieł. „Kino według Godarda” Cyrila Leuthy’ego, „Lynch/Oz” w reżyserii Alexandre’a O. Philippe’a czy wspomniane już filmy o Herzogu i Hasie.
Pełny program Dwóch Brzegów ma zostać opublikowany już 14 lipca.
Zapraszamy na 17. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi do Kazimierza i Janowca w dniach 29 lipca – 6 sierpnia.
Czytaj także:
Dwa Brzegi. Co nowego?>>>
Dwa Brzegi 2023>>>