Dwa Brzegi’23. Program

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi łączy jak dwa brzegi Wisły film i sztuki pozostałe. Filmy prezentowane będą głównie w miasteczku festiwalowym przy Szkolnej. Natomiast „sztuki pozostałe” – w wielu miejscach Kazimierza, który właściwie cały staje się przy okazji tego festiwalu festiwalowym miasteczkiem. Wszystkich filmów i wydarzeń przygotowanych na tegoroczne Dwa Brzegi i tak nie uda się nam pewnie zobaczyć. Warto więc dokonać takiego wyboru wydarzeń, by przy okazji poznać Kazimierz od festiwalowej podszewki.

Dwa Brzegi. Miasteczko festiwalowe

Filmy oglądać będziemy w nowym budynku szkoły na ulicy Szkolnej 1, gdzie mieścić się będzie Małe Kino na 250 miejsc, sale spotkań i konferencji (Sala Złota) i biuro festiwalowe. Filmy fabularne oglądać będziemy w namiocie kinowym na 800 miejsc, czyli w Kinie We Love Cinema na zielonym parkingu nieopodal. W czasie festiwalu zorganizowane zostaną również dwa kina plenerowe – n zamku i na Małym Rynku.

Dwa Brzegi. Program filmowy

Festiwal otworzy nagrodzony w Cannes obraz Kaurismäkiego — jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina fińskiego – „Opadające liście”. To słodko-gorzka love story opowiedziana w bardzo oryginalny sposób, z poczuciem humoru charakterystycznym dla twórczości tego reżysera. Festiwal zamknie także nagrodzony w Cannes film w reżyserii Hirokazu Koreedy „Kibutsu”. Pełny program filmowy>>>

Dwa Brzegi. Wystawy

Podczas tegorocznego festiwalu Dwa Brzegi odbędzie się wiele wystaw w różnych częściach Kazimierza, a także poza nim.

Galeria Michalaków na Nadrzecznej 24
Dzwonnica Kultury ul. Zamkowa 2
Kamienica Celejowska, oddział Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Senatorskiej 11/13
Willa Słoneczna przy ul. Szkolnej 23
Dom Kuncewiczów, oddział Muzeum Nadwiślańskiego ul. Małachowskiego 19
Oddział Przyrodniczy MNKD ul. Puławska 54
Galeria Leonardo ul. Klasztorna 1a
Galeria Wystaw Czasowych MNKD i Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12
Gminny Zespół Szkół ul. Szkolna 1
Zamek, Galeria Ogródek Sztuki ul. Szkolna 21
Klub Festiwalowy — artROOM ul. Sadowa 19
Galeria Slava RAdov ul. Nadrzeczna 5
Mały Rynek
ul. Lubelska
Dwór z Gościeradowa ul. Podzamcze 20
Grodarz

Wszystkie te lokalizacje tworzą gęstą sieć kazimierskich uliczek i zaułków. Niektóre nitki wybiegają dalej do Mięćmierza (Wiatrak Kozłowy Mięćmierz 10) czy Rogowa (Rogów 37 (7 km. od Kazimierza Dolnego). Obejrzenie wszystkich wystaw gwarantuje dogłębne poznanie Miasteczka.

Kanał Sztuki

Przy tej mnogości wystaw warto zwrócić uwagę na wydarzenie z najdłuższą chyba historią festiwalową. 14. Kanał Sztuki to największa w Kazimierzu plenerowa galeria w cembrowinie rzeczki Grodarz. Różne style, różne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, różny warsztat. Taka sama miłość do Kazimierza i działanie w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Wernisaż 4 sierpnia o godzinie 14.00.

Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej

Po raz drugi na festiwalu zaprezentuje się artystycznie ulica Lubelska. Znajduje się tu większość kazimierskich galerii. Odnajdujemy w nich sztukę — malarstwo, rzeźbę, ceramikę, grafikę — która zdobywa serca odbiorców na całym świecie. Przez cały czas festiwalu odbywać się tu będzie Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej. Wernisaż 30 lipca od godziny 12:00 do 20:00. Szczegółowy program wydarzenia>>>

Zainspirowani Szukalskim

Przy okazji festiwalu warto zwrócić uwagę na szereg wydarzeń artystycznych „Zainspirowani Szukalskim”. Tym razem inspiratorem kolejnych działań artystycznych stał się związany z Kazimierzem Stanisław Szukalski (1893 –1987) polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce. Wystawy w ramach tego projektu znajdziemy w 4 lokalizacjach: w Kamienicy Celejowskiej MNKD, Gminnym Zespole Szkół, KOKPiT-cie oraz na zamku. Ci, którzy nie zdążą zobaczyć wystaw na początku festiwalu będą mieli okazję obejrzenia ich wszystkich 5 sierpnia podczas Korowodu Rogatego Serca, który wyruszy o 12:30 spod Dworu z Gościeradowa ul. Podzamcze 20. W ramach korowodu zaplanowano w KOKPiT spotkanie z Anną i Irkiem Dobrowolskimi twórcami filmu wyprodukowanego przez Leonardo Di Caprio „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”. Ostatniego dnia festiwalu 6 sierpnia o godzinie 14:00 w KOKPiT odbędzie się jeszcze spotkanie z Tomaszem „Stokowskim Subiektywnie o Szukalskim”.

Bruno Schulz

Rok miniony był rokiem Brunon Schulza. To jeden z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy i artystów XX wieku. Jego opowiadania i grafiki, jego biografia oraz rodzinny Drohobycz nieustannie inspirują artystów, czego wyrazem jest choćby wystawa „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”. To zbiorowa wystawa dedykowana Schulzowi jako pisarzowi i artyście. Zawiera dokumenty, artefakty, akwarele, obrazy, wideo i obiekty artystyczne. Otwarta 1 lipca trwa do końca miesiąca w KOKPiT ul. Lubelska 12.

Koncerty

W ramach 17. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi codziennie wieczorem na rynku odbywać się będą koncerty.

30 lipca godz. 18:30 Łukasz Jemioła
31 lipca godz. 18:30 Hania Derej
1 sierpnia godz. 17:00 Muzyczni Tułacze
1 sierpnia godz. 18:30 Suma Pragnień
2 sierpnia godz. 18:30 Ptaszkowie Śpiewali
3 sierpnia sierpnia godz. 18:00 Wojciech Bochra
3 sierpnia godz. 18:30 Sviatyj
4 sierpnia godz. 18:30 Moriah Woods
5 sierpnia godz.18:30 Miss God

Oprócz tego koncerty odbywać się będą także w Trzecim Księżycu na Małym Rynku (Bielas i Mechu duet ekscentryczny 3 sierpnia godz. 19:30), Klubie Festiwalowym artROOM (Blascello Multiverse 5 sierpnia godz. 18:00) i na zamku w Janowcu (Jazznowiec Festiwal 5 sierpnia godz. 19:00 i 20:30).

Wycieczki

W ramach festiwalu odbędą się również wycieczki z profesjonalnymi przewodnikami.

Koleżanka Danka – Danuta Borzecka z Licencji na Oprowadzanie – współautorka bloga KazimierzDolnynaWeekend.pl – zabierze nas 30 lipca o godz. 10:00 na „Spacer poniekąd filmowy„. W trakcie wycieczki dowiemy się, dlaczego w Kazimierzu gościli: wisielec, Eskimosi i Pan Kleks; czy oszuści paradowali na wyspę krowią czy złoczyńców; czy podróżuje się tu za jeden uśmiech, czy też na księżyc i w końcu, że te księżyce są dwa. Początek spaceru: brama wejściowa do Miasteczka Festiwalowego. Wycieczka trwać będzie około 2h.

Dr Andrzej Pawłowski 2 sierpnia o godz. 10:45 zaprasza na rejs po Wiśle. „Wiślano-krajobrazowy szlak filmowy” będzie okazją do przypomnienia kilku produkcji filmowych zrealizowanych Kazimierzu, m.in.: „Dwa księżyce” (reż. Andrzej Barański), „Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców”, „Podróż za jeden uśmiech” (reż. Stanisław Jędryka), „Ludzie Wisły” (reż. Aleksander Ford i Jerzy Kornacki), „Różyczka” (reż. Jan Kidawa-Błoński).
Start: spotkanie przy kasach Przystani Żeglugi Pasażerskiej (H. Skoczek), u wylotu ul. Nadwiślańskiej do Wisły — długość wschodnia E: 21° 56′ 46,7″, szerokość północna N: 51° 19′ 29,7’’. Koszt biletu na statek 30 – 35 zł.

Dopełnieniem spaceru wiślanego dr. Pawłowskiego będzie jego wykład w KOKPiT 3 sierpnia o godz. 17:00 „Kazimierskie krajobrazy filmowe”

Bilety

Sprzedaż biletów wyłącznie w Internecie>>>

Czytaj także:
Dwa Brzegi. Co nieco o programie>>>
Dwa Brzegi. Co nowego?>>>
Dwa Brzegi 2023>>>





Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *