Dwa Brzegi. Co nowego?

Do wakacji zostało tak niewiele, że właściwie można pakować już walizki. A co najmniej rezerwować miejsca w Kazimierzu. Bo Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi nie tylko, że się odbędzie, ale jego program zapowiada się ciekawie.

Świat pod namiotem

Przełom lipca i sierpnia to w Kazimierzu Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W tym roku już 17. I drugi w nowej lokalizacji na Szkolnej. W tym roku powierzchnia festiwalowa powróci do normy. Filmy będzie można oglądać także w namiocie kinowym, który pomieści – tak jak poprzednio w lokalizacji na Nadwiślańskiej – około 800 widzów.

-Powracamy zatem do formuły „Świata pod namiotem”, czyli prezentacji najnowszych, najlepszych filmów fabularnych i dokumentalnych nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach — tak, by mogło je zobaczyć i przeżyć jak najwięcej widzów -pisze na stornie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka. – Już się cieszymy na spotkania z twórczyniami i twórcami tych filmów, na rozmowy, Wasze refleksje i emocje.

A będzie nad czym dyskutować. W programie pojawią się zarówno filmy najnowsze, wyłuskane na festiwalach filmowych w Cannes czy Wenecji.

Kino współczesne

-Współczesne kino, opowiadając o tym, co dzieje się dziś, zadaje pytania o przyszłość, bo przyszłość to dziś. Jakie wartości są dla nas ważne, co każdy z nas może zrobić w codziennym życiu, by uczynić je lepszym dla siebie i dla innych, czy jesteśmy w stanie uporządkować rozedrgany, pogrążony w chaosie świat? Odpowiedzi na te pytania współcześni twórcy filmowi poszukują w formach dramatycznych — jak zrobiła to zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes Justine Triet w filmie „Anatomia upadku” — oraz komediowych, jak Aki Kaurismäki w „Fallen Leaves” – zapowiada Grażyna Torbicka.

Jak „Anatomię upadku” odebrali krytycy?

-„Anatomię upadku” można nazwać kryminałem lub dramatem sądowym. Ale taka etykietka byłaby właściwie krzywdząca. Triet opowiedziała o współczesnej moralności, o tym, co może kryć zwyczajna, wydawałoby się świetnie prosperująca rodzina. Zapytała czym jest prawda i czy jesteśmy w stanie do niej dojść. Fantastyczne, nieoczywiste kino – pisze Barbara Hollender w Rzeczypospolitej.

Z rodzaju kina nieoczywistego jest też film fińskiego reżysera Akiego Kaurismäki „Fallen Leaves”.

-Obawiam się jedynie, że za jakiś czas Fallen Leaves może pojawiać się to tu to tam na listach najlepszych listów miłosnych do kina. Jeśli tak, to szkoda. Choć film Kaurismäkiego ma do X Muzy serce większe niż Spielberg w Fabelmanach i Mendes w Imperium światła razem wzięci. Kino nie może być tematem, powinno być zawsze pretekstem. Kino nie może być fabularną osią, znacznie lepiej sprawdza się jako piąte koło u wozu. Między innymi dlatego Fallen Leaves triumfalnie dojeżdża do mety – pisze Maciej Niedźwiecki na portalu Film.org.pl.

Klasyka na Dwóch Brzegach

Na 17. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi nie zabraknie także obrazów, które wpisały się do historii kina. Odcisnęły na niej swoje piętno.

-W tym roku będzie dużo klasyki, jak zawsze w naszym programie retrospektywy i pokazy specjalne filmów, które na zawsze wpisały się do historii kina. Choć zrealizowane lata temu, wciąż bardzo mocno rezonują ze współczesnością, jak na przykład „Gloria” Johna Cassavetesa, „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa, „Okruchy życia” Claude’a Sauteta czy „Pani z Ukrainy” Pawła Łozińskiego – mówi Grażyna Torbicka.

To zaledwie rąbek programu festiwalowego. Więcej informacji wkrótce.

Dla Brzegi dla dzieci i młodzieży

Nowością na tegorocznych Dwóch Brzegach jest letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym festiwalowcy oferują udział w Festiwalowej Półkolonii Aktorsko-Filmowej. Dzieci w wieku 5-10 lat mogą w niej uczestniczyć w wybrane dni lub przez cały czas trwania festiwalu. Młodzież w wieku 14-19 lat może wziąć udział w terminie 20 lipca – 1 sierpnia w Festiwalowym Obozie Dziennikarsko-Filmowym. Może uczestniczyć także w festiwalowym wolontariacie.

Zapowiada się więc filmowa uczta dla całej rodziny! 17. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza do Kazimierza 29 lipca do 6 sierpnia 2023.

Czytaj także: Dwa Brzegi 2023>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *