Skrzydła nad Kazimierzem ’23 są już wspomnieniem

Po raz siódmy na kazimierskim niebie pojawiły się samoloty. Impreza Skrzydła nad Kazimierzem wzbudza bardzo duże zainteresowanie i ściąga do miasteczka wielu turystów. Niektórzy jednak przybywają tylko na pokazy samolotowe. Powoduje to korki, problemy z parkingami, a nawet wypadki.

Pokazy lotnicze

Główną atrakcją Skrzydeł nad Kazimierzem, przyciągającą jak magnes, są pokazy lotnicze. Co prawda narzekano na mało widowiskowe pokazy odrzutowców, ale za to na niebie zapanowała duża różnorodność.

Pokazy otworzyli spadochroniarze z grupy Sky Magic. Następnie przyszedł czas na weteranów z Zakładów Lotniczych z Mielca: dromadery i An’a-2. Dromadery niezwykłą nazwę zawdzięczają charakterystycznej kabinie pilota, przypominającej garb. Samoloty były niezastąpione w gaszeniu pożarów, co zresztą zaprezentowały. An-2 – dwupłatowiec Olega Antonowa, nazywany był kukuruźnikiem i potrafił wylądować dosłownie wszędzie.

W dalszej części pokazu pojawiły się samoloty DA 40 i śmigłowce R44, oraz TS11 Iskra. Był też pilotaż zespołowy pary samolotów z Fundacji Biało Czerwone Skrzydła, CASA C 295M, Hercules C 130 i na zakończenie c M346 Bielik.

Wielką atrakcją był pokaz wieczorny ze specjalnymi efektami pirotechnicznymi. W pokazie zaprezentowali się między innymi Bolkow Bo 105 i spadochroniarze.

Atrakcje towarzyszące

Imprezę tradycyjnie rozpoczęto rozwinięciem szachownicy na wale wiślanym. Był przejazd motocykli Polish Wings.

Sercem lotniczej imprezy był kazimierski Port Jachtowy. Tu odbył się Festiwal Piosenki Lotniczej, warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane przez Klub Uczelniany Lotniczej Akademii Wojskowej. Prezentowały się szkoły wojskowe, wojsko i policja.

Festiwal piosenki lotniczej

Co starsi pamiętają jeszcze niezwykle popularny w czasach PRL Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Czasy minione, ale zapotrzebowanie na piosenkę żołnierską jest. Udowodnił to Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powołując Festiwal Piosenki Lotniczej. Chętnych wykonawców jest coraz więcej.

Już w piątek było muzycznie. W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki wysłuchać można było koncertu laureatki ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Lotniczej, Gabrieli Tomaki z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W sobotę, w, odbywały się próby i przesłuchania konkursowe. W festiwalu wzięło udział 22 wykonawców z klubów wojskowych z całej Polski. Jak to zwykle w Kazimierzu trzeba by trochę popracować nad ustawieniem głośników. Od muzyki wojskowej nie dało się w Kazimierzu uciec. Było ją słychać nad Wisłą, na zamku, na Górze Trzech Krzyży i przy kościołach.

Wieczorem zrobiło się biesiadnie. Odbyły się koncerty piosenek lotniczych i góralskich. Występowały zespoły: „Dywizjon” z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina, „Śpulandery” i Elice.

W niedzielę odbył się koncert zespołu Siemacha i laureatów tegorocznego festiwalu. Pierwsze miejsca przypadły w udziale: solistce z Klubu CSŻW Martyny Świeczak z CK Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego i zespołowi „Szarotki” z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Pełna lista laureatów TU.

Prezentacja wojska i policji

W Porcie Jachtowym w sobotę i niedzielę odbył się piknik wojskowy. Można było odwiedzić stoiska policji, wojska polskiego, uczelni wojskowych. Instytucje prezentowały swój sprzęt, opowiadano o historii formacji i zachęcano do wstąpienia w szeregi wojska, policji i rozpoczęcia nauki na wojskowych uczelniach. Nie mogło na pikniku zabraknąć wojskowej grochówki.

Pięknie prezentowali się uczniowie kazimierskiego Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza ubrania w mundury Polskiej Policji z lat ’30-tych XX wieku. Atrakcją dla najmłodszych były policyjne maskotki: Pies Franek i Lew Leon.

W Farze

Jak co roku odbyła się msza święta w intencji Lotników Polskich. Po mszy odbył się koncert Chóru Filharmonicznego przy Radomskiej Operze Kameralnej.

Nad Kazimierzem lata wiele samolotów i helikopterów. My czekać będziemy jednak na kolejne Skrzydła nad Kazimierzem. Znamy już datę tego wydarzenia. Odbędzie się w dniach 13-15 września 2024.

Czytaj także:
Skrzydła nad Kazimierzem’22>>>
Skrzydła nad Kazimierzem’23>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *