Skrzydła nad Kazimierzem’23

W drugi weekend września powitają nas Skrzydła nad Kazimierzem. To szósta edycja tej imprezy. W programie pokazy lotnicze, parada motocyklowa, Festiwal Piosenki Lotniczej i koncerty.

Skrzydła nad Kazimierzem wrosły już w klimat Kazimierza. Zwłaszcza kazimierskiego nieba, bo pokazy lotnicze gromadzą w Miasteczku licznych miłośników awiacji. W tym roku także zapowiada się ciekawie, zwłaszcza że planowane są – podobnie jak w roku ubiegłym – dwa pokazy: dzienny i nocny. Prezentacje lotnicze planowane są na sobotę 9 września od godziny 14:00. Niedziela jest dniem rezerwowym.

Pokaz dzienny

Pokaz dzienny – jak zapowiadają organizatorzy – rozpocznie grupa spadochronowa Sky Magic. Specjalizuje się ona w skakaniu w formacji z flagami i kolorowymi dymami. Dwa lata temu podczas obchodów Święta Niepodległości pobiła rekord skacząc z ogromną flagą Polski o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Rok temu na Dzień Flagi zorganizowali defiladę flagową. Na niebie pojawiło się wtedy ponad 1500 metrów kwadratowych biało-czerwonych barw. Jak rozpoczną pokaz dzienny w Kazimierzu?

Po pokazach skoków spadochronowych na niebie nad Miasteczkiem pojawi się formacja 2 Dromaderów i An 2 reprezentujących Mieleckie Zakłady Lotnicze. Potem zobaczymy samoloty DA 40 i śmigłowce R44 z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego w Dęblinie. Nie zabraknie legendarnych TS11 Iskra z Fundacji Biało – Czerwone Skrzydła, na których zostanie wykonany pilotaż zespołowy. Pojawią się także samoloty CASA C 295M, Hercules C 130 a na zakończenie M346 Bielik z Sił Powietrznych.

Pokaz nocny

Pokaz nocny rozpoczną o godzinie 21:00 skoczkowie spadochronowi Sky Magic. To jest jedna z zaledwie kilku grup spadochronowych na świecie, która wykonuje pokazy nocne z wykorzystaniem pirotechniki. Na nocnym niebie pojawią się potem wspomniane już samoloty TS11 Iskra i lekki dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo-105 – absolutna legenda lotnictwa!

-Zespół Bo-105 realizuje unikatowe na skalę światową pokazy nocne. W trakcie pokazów nocnych wykorzystujemy materiały pirotechniczne, w które Bölkow Bo 105 jest z wyprzedzeniem uzbrajany przez członków zespołu. Na całym świecie na palcach jednej ręki można policzyć śmigłowce, które wykonują takie pokzy. Są to jedne z najbardziej widowiskowych podniebnych spektakli, jakie można podziwiać na imprezach lotniczych – zapowiadają piloci Szykujcie się na efektowny pokaz nocny z wykorzystaniem pirotechniki w naszym wykonaniu – zapowiada zespół śmigłowca Bölkow Bo 105. – To będzie piękne show w cudownej scenerii nad Wisłą!

W Kazimierzu zapowiada się więc show wyjątkowe na skalę światową!

A tak było rok temu>>>

Pokazy lotnicze widać będzie z wielu miejsc w Kazimierzu, najlepiej jednak z wału wiślanego w okolicach ogromnej biało – czerwonej lotniczej szachownicy.

Festiwal Piosenki lotniczej, koncerty i piknik lotniczy odbywać się będzie na terenie portu jachtowego.

6. Skrzydła nad Kazimierzem 8 – 10 września

Piątek 8 września

19:00 Koncert laureatki ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Lotniczej Gabrieli Tomaki z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Rozpoczęcie Skrzydeł nad Kazimierzem – Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

Sobota 9 września
O laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

9:00 Rozwinięcie szachownicy – Bulwar nadwiślański
9:30 Rozpoczęcie prób artystów – Scena w porcie jachtowym
11:00 Parada motocyklowa Polish Wings – Rynek
14:00 Pokazy lotnicze
15:00 Festiwal Piosenki Lotniczej. Rozpoczęcie przesłuchań konkursowych – Scena w porcie jachtowym
18:00 Zwinięcie szachownicy – Bulwar nadwiślański
20:00 „Baco, lecimy!” Koncert piosenek lotniczych i góralskich w wykonaniu zespołu Dywizjon z OLL Dęblin, kapeli Śpulandery – Scena w porcie jachtowym
21:00 Pokaz nocny w powietrzu z użyciem pirotechniki
21:30 „Rock Ladies”. Koncert zespołu Elice – Scena w porcie jachtowym

Niedziela 10 września
Pod patronatem Rektora Komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej

9:00 Rozwinięcie szachownicy – Bulwar nadwiślański
12:00 Msza święta w intencji Lotników Polskich z ceremoniałem wojskowym – Fara
13:00 Koncert Chóru Filharmonicznego przy Radomskiej Operze Kameralnej – Fara
13:30 Koncert zespołu Young Purple z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Siemacha z Krakowa – Scena w porcie jachtowym
16:00 Festiwal Piosenki Lotniczej. Wręczenie nagród. Koncert laureatów. Zakończenie Skrzydeł nad Kazimierzem – Scena w porcie jachtowym
17:00 Zwinięcie szachownicy – Bulwar nadwiślański

Czytaj także:

Pogoda podcięła Skrzydła>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *