Skrzydła nad Kazimierzem’22

Pokazy lotnicze, koncerty, spotkania z lotnikami, parada motocyklowa. Wrzesień powita nas w Kazimierzu piknikiem lotniczym "Skrzydła nad Kazimierzem" . To już szósta edycja tej imprezy.

Kazimierska marina to miejsce nie tylko dla wodniaków. Od roku odbywają się tu przeniesione z rynku imprezy lotnicze znane jako „Skrzydła nad Kazimierzem”. Szósta edycja Skrzydeł 9 – 11 września. Co w programie?

Festiwal Piosenki Lotniczej

Osią wydarzenia Skrzydła nad Kazimierzem jest Festiwal Piosenki Lotniczej. Przesłuchania festiwalowe otworzy koncert ubiegłorocznej finalistki Eweliny Pisarskiej – Kalbarczyk, którą usłyszymy w projekcie „Suma pragnień”. Towarzyszyć jej będzie Mirosław Mazur oraz gościnnie Andrzej Królikowski.

Wisienką na muzycznym torcie będzie koncert specjalny „Dziwny jest ten świat”. Wystąpią w nim między innymi kazimierzacy: kontratenor Wojciech Bochra, którego znamy z musicalu „Little shop of horrors” w Teatrze Muzycznym Proscenium, i Weronika Kubiś.

-Kazimierski port jachtowy to idealne miejsce na tę imprezę z wielu względów – mówi organizator Skrzydeł nad Kazimierzem Andrzej Królikowski. – Scena wpisuje się w naturalny plenerowy amfiteatr. Pozwala widzom uczestniczyć w koncertach nie tylko z poziomu ustawionych przed nią krzesełek, ale także z wału wiślanego.

Pokazy lotnicze

Publiczność ma okazje cieszyć się nie tylko piosenką. Istotną częścią Skrzydeł nad Kazimierzem są przecież same skrzydła!

W ciągu całego festiwalowego weekendu czeka nas w sobotę i niedzielę po półtorej – dwie godziny pokazów. Będzie zespół akrobacyjny Orlik. Będą samoloty z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego i śmigłowce. Będą samoloty Casa, samoloty Bryza. Będą samoloty TS11 Iskra z Fundacji Biało – Czerwone Skrzydła. Będzie F16 – pokaz dynamiczny w powietrzu. Nie zabraknie także zespołu akrobacyjnego Orlik oraz samolotów M346 Bielik.

-Takie pokazy, jakie będą w tym roku, jeszcze się w Kazimierzu nie wydarzyły – mówi Andrzej Królikowski. – Ilość samolotów w powietrzu będzie wyjątkowa. Miasto otrzymuje w prezencie od wojska około miliona złotych, bo tyle te pokazy będą kosztować.

Popularyzacja szkolnictwa wojskowego

Skrzydła nad Kazimierzem służą też popularyzacji wojskowego szkolnictwa wyższego. Stąd niedzielnym wydarzeniom 11 września patronuje rektor Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur. Będzie więc okazja zapoznać się z ofertą wszystkich akademii wojskowych w Polsce. Prezentować się będą: Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojska Lądowych Wojskowa Akademia Techniczna, Lotnicza Akademia Wojskowa.

– Ma to na celu popularyzację wśród młodych ludzi takiego sposobu życia jak żołnierz, jak oficer – mówi organizator Skrzydeł nad Kazimierzem Andrzej Królikowski.

Nie zabraknie także spotkań z książką. Podczas Skrzydeł nad Kazimierzem będzie możliwość rozmowy ze słynnym kpt. Tadeuszem Wroną, autorem książki „Ja, kapitan”, Arkadiuszem Pilchem („Legenda dywizjonu 303”) oraz Robertem Zawadą, który napisał książkę dla dzieci „Jak Gapa został pilotem”.

Biało – czerwona szachownica

Skrzydła nad Kazimierzem w sobotę i niedzielę rozpoczyna i kończy uroczysta prezentacja biało – czerwonej szachownicy na bulwarze nadwiślańskim. To 400 m kwadratowych polskich barw. Wartę przy niej pełnią uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie.

Zapraszamy na Skrzydła nad Kazimierzem 9 – 11 września!

W programie>>>

Piosenka „Skrzydła nad Kazimierzem” w wykonaniu Eweliny Pisarska – Kalbarczyk

Czytaj także: Skrzydła nad Kazimierzem>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *