Po-sprzątane!

Za nami Dzień Ziemi oraz wielkie sprzątanie Kazimierza i okolic. Bo mimo, że Kazimierz w sobotę nie zachęcał do zwiedzania na trasy ruszyli wolontariusze akcji Operacja Czysta Rzeka. Nie straszny był im deszcz. Mieli jeden cel: wyzbierać wszystkie śmieci.

6. akcja Operacja Czysta Rzeka

Główna akcja sprzątania odbyła się w sobotę 20 kwietnia 2024. Zespoły wyruszyć miały o godzinie 13:00. Nie znaczy to, że akcja skupiła się na jednym dniu. Szkoły ruszyły na wielkie sprzątanie już poprzedniego dnia, w piątek. Swoje okolice wysprzątał Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym i Szkoła Podstawowa w Bochotnicy. Wiele grup rozpoczęło akcję sprzątania od soboty rano.

Wszystkie ręce na pokład

W akcji wzięło udział blisko 30 sztabów i kilkaset osób sprzątających całą Gminę Kazimierz Dolny. Część sztabów sprzątała w ramach Operacji Czysta Rzeka, część w ramach, corocznej już tradycji sprzątania gminy. Do Miasteczka zjechali wolontariusze z całego kraju, w tym spora ekipa fanów Radia 358. Wielu wolontariuszy połączyło udział w akcji ze zwiedzaniem Kazimierza. Sprzątali burmistrz, mieszkańcy Kazimierza i Puław, nauczyciele, pracownicy Urzędu Miasta, przedsiębiorcy: hotelarze i przewodniczka, strażacy i wodniacy i wielu, wielu innych.

Do Kazimierza zjechali między innymi dziennikarze Telewizji Lublin, Kuriera Lubelskiego i TVP Info. Na żywo nadawało z Miasteczka Pytanie na Śniadanie. Dziennikarz Radia 358, Marek Niedźwiedzki prowadził audycję z hotelu Król Kazimierz. Pojawiały się też „wstawki” z miejsca akcji, czyli portu jachtowego.

Śmieci

W Kazimierzu i okolicach zebrano ponad 6 ton śmieci w ramach 6. akcji głównej Operacji Czysta Rzeka. Większość śmieci znaleziono nad Wisłą. Brudno było w zaroślach nadwiślańskich, na rzece i w okolicach przeprawy promowej.

Już podczas rekonesansu w Miasteczku organizatorzy akcji byli pozytywnie zaskoczeni, że Kazimierz jest czysty. I faktycznie, w wąwozach nie było źle. Znajdowano najczęściej puszki i butelki. Wiele z nich rozrzuconych było wysoko na ścianach wąwozów.

Atrakcje

Na sprzątających czekały liczne atrakcje w porcie jachtowym. Były spotkania z dziennikarzami, prezentacja strojów konkursu “Na Fali Zmian”. Można było zagrać w disc golfa w strefie sportowej. Było ognisko, tort i catering przygotowany przez spółdzielnię socjalną Kazimierzanka. A na deser? Niebieski tort „Czysta Rzeka”.

W podziękowaniu za akcję można było dostać okazjonalną koszulkę lub zasadzenie drzewa w imieniu uczestnika. Sprzątający dostawali także opaski, dzięki którym można było za darmo skorzystać z kazimierskich atrakcji.

Zdjęcia 1, Zdjęcia 2, Zdjęcia 3.

Czytaj także: Wielkie porządki>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *