WRM wystartował po raz 11.

Po raz 11. motocykliści z całej Polski zrzeszeni w Stowarzyszeniu Wołyński Rajd Motocyklowy wyruszyli na Ukrainę, aby uczcić pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca mija 80 lat od tych wydarzeń.

24 motocyklistów z całej Polski wystartowało w niedzielę 25 czerwca spod lubelskiego pomnika Ofiar Wołynia na coroczny rajd dla uczczenia rocznicy – w tym roku 80. – Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca 1943 około godziny 3.00 nad ranem oddziały UPA zaatakowały na Wołyniu 99 polskich miejscowości. To było apogeum Rzezi Wołyńskiej, w czasie której wymordowano około 50 tysięcy Polaków.

Przed polskimi motocyklistami 3 tysiące kilometrów nie tylko po terenie objętej wojną Ukrainy. WRM-owcy odwiedzą także zwiane z historią Polski miejsca w Rumunii i Mołdawii. Spotkają się też z mieszkającymi tam Polakami.

W programie rajdu jest poświęcenie wyremontowanej z inicjatywy Stowarzyszenia kwatery st. przod. PP Franciszka Kaszuby w Stojanowie na ziemi lwowskiej. Motocykliści zapalą też znicze i zawiesimy biało – czerwone szarfy w miejscach pamięci narodowej na Wołyniu i Podolu. Rajd zakończy się udziałem w uroczystej mszy świętej w Łucku 9 lipca.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy od lat angażuje się w porządkowanie polskich cmentarzy na Ukrainie i ukraińskich w Polsce. W pracach tych uczestniczą także Ukraińcy. Od początku wojny WRM bierze też aktywny udział w organizowaniu pomocy dla walczącej Ukrainy. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Kazimierz Dolny.

Czytaj także:
Wołyński Rajd Motocyklowy>>>
Wołyńskie światełko pamięci>>>
Pamiętamy i pomagamy>>>
Mikołaje z WRM-u>>>
Pamiętają i pomagają>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *