Pamiętamy i pomagamy

Panelem wolontariackim „Pamiętamy i pomagamy” Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy podsumowało rok pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. W działania te – daleko przekraczające ramy stowarzyszenia – zaangażowało się wielu ludzi, którym złożono symboliczne podziękowania.

Blisko 60 wolontariuszy z Polski i Ukrainy uczestniczyło w panelu „Pamiętamy i pomagamy” 4 marca w Kazimierzu Dolnym. Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Pomagamy

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy od pierwszych dni napaści Rosji na Ukrainę ruszyło z organizacją pomocy dla Ukrainy. W zbiórki angażowały się społeczności lokalne z terenu nie tylko gminy Kazimierz, ale wielu województw w Polsce, m.in. z kujawsko – pomorskiego, lubuskiego, podkarpackiego, śląskiego, i poza granicami naszego kraju. Pomoc we współpracy ze stowarzyszeniem organizowano także w Stanach Zjednoczonych. WRM-owi uzdało się pozyskać pomoc dla Ukrainy za około 1,5 mln zł. Leki, żywność i ubrania, agregaty prądotwórcze czy latarki trafiły do potrzebujących daleko w głąb Ukrainy. Pomoc organizowano także na miejscu w Kazimierzu w postaci szeroko pojętego wsparcia dla uchodźców.

Panel wolontariacki „Pamiętamy i pomagamy” był okazją, by podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pomoc razem z z WRM. Najbardziej aktywni otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wśród wielu wyróżnionych wolontariuszy dyplomy otrzymali m.in. Anna Maria Babiak – Owad i Paweł Owad, Agata Czopek, Mariusz Matras, w imieniu OSP Wierzchoniów Damian Rybkowski, OSP Bochotnica Piotr Guz, Klubu Rotary Puławy Jerzy Zieliński i Maja Kosmala z Kazimierza Dolnego. Wszyscy wyróżnieni deklarowali nadal swoją otwartość dla potrzebujących na Ukrainie.

Pamiętamy

Panel – co zaznaczono w nazwie: „Pamiętamy i pomagamy” – był też okazją do przywołania pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej.

-W tym trudnym dla Ukrainy czasie rodzi się pytanie, jak mówić o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów, żeby nie być posądzonym o prorosyjskość? – pytał prezes stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy Henryk Kozak, podkreślając jednocześnie dobrą współpracę z samorządami ukraińskimi przy porządkowaniu polskich cmentarzy. – Nasi ukraińscy przyjaciele, którzy są tutaj obecni – zrobili w tej kwestii bardzo dużo, za co im dziękujemy.

Dużo ciepłych słów padło również ze strony delegacji ukraińskiej.

-Jesteśmy bardzo wdzięczni za to ciepło, które przekazujecie do nas na Ukrainę – powiedział ks. Władysław Łukasiewicz, wręczając na ręce prezesa stowarzyszenia WRM wyjątkowy prezent – podziękowanie podpisane przez żołnierzy z ukraińskiej jednostki wojskowej.

W panelu „Pamiętamy i pomagamy” uczestniczyło ponad 60 osób z całej Polski oraz goście z Ukrainy, w tym z Odessy. Montaż słowno – muzyczny przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Czytaj także:

Forum Organizacji Społecznych>>>
Mikołaje z WRM-u>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *