82. Rocznica Zagłady

Po raz ósmy społeczność Kazimierza Dolnego zebrała się, aby upamiętnić tych, których już w Kazimierzu nie ma. Wymordowanych w czasie II wojny światowej kazimierskich Żydów.

Inicjatywa jest oddolna. Powstała z potrzeby mówienia o historii lokalnej, ale i polskiej. Nie można zapomnieć o połowie społeczności danego miejsca tylko dlatego, że jej już nie ma.

Uroczystości

Jak co roku uroczystości 82. rocznicy Zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu Dolnym zaczęły się na nowym cmentarzu żydowskim w Czerniawach. Tu przedstawiciele trzech wyznań pomodlili się za zmarłych.

Modlitwy odmówili: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, proboszcz kazimierskiej parafii, ks. Tomasz Lewniewski, gwardian klasztoru franciszkanów i kustosz Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym o. Bernard Potępa, pastor kościoła ewangelicko-metodystycznego Jarosław Bator oraz ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas-Spes w Charkowie.

W cichym marszu zebrani przeszli koło starego cmentarza na ul. Lubelskiej i pod synagogę. Pod synagogą złożono wieńce i znicze, natomiast dalsza część uroczystości odbyła się we wnętrzach budynku.

Oprócz okolicznościowych przemówień wysłuchać mogliśmy krótkiego wykładu artysty malarza Bartłomieja Michałowskiego na temat żydowskich malarzy związanych z Kazimierzem. To im zadedykowaliśmy tegoroczne uroczystości.

Na koniec obchodów młodzież z Gminnego Zespołu Szkół oraz Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza wyrecytowała wzruszające wiersze. Swój wiersz przeczytała też lubelska poetka, Ewa Pilipczuk.

Tegoroczne uroczystości zaszczycili swoją obecnością wspomniani duchowni, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych Kazimierza Dolnego, Starostwa Powiatowego w Puławach i Urzędu Marszałkowskiego. Licznie pojawili się mieszkańcy Kazimierza Dolnego, Puław i Lublina. Obecna była także młodzież kazimierskich szkół.

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami w tym szczególnym dniu.

Zdjęcia 1. Zdjęcia 2, Zdjęcia 3, Zdjęcia 4.
Film 1. Film 2.

Czytaj także:
Odeszli 81 lat temu>>>
Pamiętamy o marcu sprzed 80 lat>>>
Pamięci puławskich Żydów>>>
Pamiętamy o puławskich Żydach>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *