Pamiętamy o puławskich Żydach

Po raz trzynasty puławiacy upamiętnili swoich żydowskich sąsiadów. Getto w Puławach zostało zlikwidowane jako pierwsze w Polsce już w czwartym miesiącu II wojny światowej.

Koniec starego roku w Puławach niesie ze sobą wspomnienie tragicznych wydarzeń wojennych. 28 grudnia 1939r. hitlerowcy zniszczyli dzielnicę żydowską.

-2500 puławskich Żydów zostało 84 lata temu wypędzonych i poprowadzonych w kierunku Opola Lubelskiego na 30 – stopniowym mrozie. Ci, którzy byli chorzy lub zniedołężniali, zostali zamknięci w drewnianej synagodze, gdzie zamarzli. W tymże dniu zostało zlikwidowane puławskie getto – powiedział Jarosław Bator na początku uroczystości w miejscu pamięci przy pomniku getta w Puławach. – 1 września 1939r. w Puławach żyło 3600 Żydów, obywateli Puław. W ciągu 4 miesięcy ustał gwar jidysz, nabożeństw w synagodze, gwar na targowisku. Jedna trzecia mieszkańców miasta przestała istnieć.

Pamięć o tamtych wydarzeniach od lat celebruje niewielka grupa puławiaków skupiona wokół Jarosława Batora pastora Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w Puławach. Co roku od 13 lat wspomina on o tej tragedii, prowadzi modlitwę po polsku i hebrajsku. Przed pomnikiem poświęconym puławskim Żydom – ofiarom hitlerowskiego terroru płoną znicze.

W tym roku po raz pierwszy hołd pomordowanym oddał również wicestarosta puławski Leszek Gorgol.

Podobne uroczystości odbędą się także w Kazimierzu – jak co roku pod koniec marca.

Więcej zdjęć>>>

Materiał wideo część 1 i część 2>>>

Czytaj także:
Pamięci puławskich Żydów>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *