Pociąg do Imperium na stacji Kazimierz

Pociąg do Imperium zatrzymał się właśnie na stacji Kazimierz Dolny. Spotkanie z autorką Mają Wolny prowadził dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki Maks Skrzeczkowski.

Na tę książkę czekaliśmy od dawna. Niecierpliwie. Ciekawość podsycały artykuły prasowe, w których autorka dzieliła się swoimi przemyśleniami na temat Rosji po kolejnych etapach podróży. I nie były to refleksje budujące. Bo trudno z nadzieją patrzeć na rosyjskie społeczeństwo, które dla rozbudzonych przez Putina marzeń o sowiecko – carskiej mocarstwowości popiera wojnę, zabijanie, przemoc. Winą za to przewrotnie obarczając Zachód.

„Pociąg do Imperium” Mai Wolny toczy się przez mrok. I nie chodzi tu tylko o noc polarną, której takżę doświadcza autorka, koleją transsyberyjską przemierzając Syberię. To wszechogarniający mrok Saurona, ucieleśnionego zła, które tu jest tym gorsze, że jest jak najbardziej realne. Budzi nie tyle lęk, co dławiący strach. Zaciska ludziom usta, nie pozwalając na żaden negatywny komentarz w sprawie wojny na Ukrainie. W ogóle na żaden komentarz. Lepiej zmienić temat, po co się narażać. Wielki Brat patrzy tak samo przenikliwie w Moskwie, na Syberii, w Naddniestrzu, w Armenii czy w Gruzji.

Nie ma dobrych Rosjan?

Maja Wolny rysuje Rosjan jednak z sympatią. Bo z sympatią w Rosji się spotyka – mimo powszechnej niechęci do Polaków, jako tych, którzy poparli „zagrażający” Rosji Zachód. Jej podróż przez Imperium to przecież droga do ludzi – wcześniej umówionych, poleconych, którzy odbierają ją z dworców czy lotnisk i towarzyszą w kolejnych miastach. Ciepłych i serdecznych, dopóki rozmowa nie dotyka spraw zakazanych. Zakazanych jak Z. Zet jak rosyjska agresja na Ukrainę.

-Nie ma dobrych Rosjan – mówi jeden z ukraińskich bohaterów książki. Czas wojny wymaga czarno – białych ocen. Nie ma tu miejsca na półtony i światłocienie.

„Pociąg do Imperium” Mai Wolny swoją premierę miał 11 października. Premiera w Kazimierzu – mieście, w którym zakotwiczyła pisarka, miała miejsce 9 dni później.

Więcej zdjęć>>>

Czytaj także:
Pociąg do Imperium zatrzymany na granicy>>>
Klątwa Mai Wolny>>>
Nowa książka Mai Wolny>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *