Dwa Brzegi mimo wszystko

Rozpoczął się 16. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Przez 8 festiwalowych dni czeka nas moc wydarzeń filmowych i artystycznych.

Tegoroczna 16. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się pod zmienionym adresem, ale tradycyjnie na terenie szkoły. Tym razem jest to jednak Gminny Zespół Szkół przy ulicy Szkolnej 1. Nie ma jednak namiotu kinowego. Seanse odbywają się w zaciemnionej auli GZS, gdzie miejsc dla widzów festiwalowych jest… znacznie mniej niż chętnych.

-Przyznam, że do takiej kameralności nie przywykliśmy, ale cieszę się, że i tak udało nam się ten festiwal zorganizować – powiedziała Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna festiwalu podczas gali otwarcia 16. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. – Ta edycja była trudna do przygotowania, ale jakieś rozwiązania próbowaliśmy znaleźć. Będziemy się starali, żeby festiwal wrócił do dawnych rozmiarów, żeby państwo nie mieli problemów ze zdobyciem miejsc na seanse filmowe, tym bardziej że poziom artystyczny pozostaje niezmienny i niezmienne pozostają wizyty naszych znakomitych gości artystów.

Artyści na Dwóch Brzegach

Podczas gali otwarcia obecni byli: Justyna Wasilewska, która tym razem przybyła na festiwal jako autorka filmu krótkometrażowego. Julia Wyszyńska, której monodram „Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nie przeprowadzone” szczęśliwcy, którym udało się zdobyć wejściówki, obejrzą na zamku dziś wieczorem, a jutro spotkają się z jego autorką w Sali Bursztynowej na Szkolnej 1. Oraz Adam Woronowicz, który na galę przyjechał specjalnie z planu filmowego w Nowym Sączu, a dziś spotka się z kazimierską publicznością festiwalową w Sali Bursztynowej.

To nie wszyscy goście, którym zobaczymy na festiwalu. Pojawią się także: Wojciech Marczewski, Aleksandra Terpińska, Anna Kazejak, Marcin Bortkiewicz, Bartosz Blaschke, Michał Sikorski oraz Agata Buzek i Maciej Stuhr, którzy udzielą Lekcji kina.

To będzie wspaniały festiwal

Podczas gali nie zabrakło także przedstawicieli patronów i sponsorów, dzięki którym mógł się on odbyć. Zebranych powitał także burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski.

-Bardzo się cieszę, że Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w Kazimierzu Dolnym. Dobrze wiem, ile trudności należało pokonać przy organizacji tegorocznej edycji. Tym bardziej chciałbym wyrazić słowa uznania dla Pani Dyrektor Artystycznej oraz wszystkich jej współpracowników. Naprawdę wykonaliście Państwo dużo dobrej roboty – powiedział Burmistrz. – Kazimierz Dolny z filmem związany jest od dwudziestu paru lat, bo chciałbym przypomnieć, że pierwsze Lato Filmów odbyło się w 1995 roku, jeszcze jak istniało Kino Wisła. Teraz mamy 16. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jestem przekonany, że to będzie wspaniały festiwal, bo tworzą go wspaniali ludzie i wspaniałe miejsce, jakim jest bez wątpienia Kazimierz Dolny.

Przed nami więc osiem szalonych festiwalowych dni i siedem szalonych wieczorów. Festiwal filmów i wydarzeń artystycznych, a także kazimierskiej aury właśnie się rozpoczął!

Program filmowy 16. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi>>>

Szczegółowy program wydarzeń 16. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi>>>

Czytaj także: Sztuka na Dwóch Brzegach’22>>>
Czytaj także: Filmy na Dwóch Brzegach’22>>>
Czytaj także: Dwa Brzegi. Intermezzo>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *