Sztuka na Dwóch Brzegach’22

Festiwal Dwa Brzegi to nie tylko wydarzenia filmowe. To także imprezy związane z szeroko pojętym światem sztuki. Co zobaczymy na Dwóch Brzegach w tym roku pomiędzy filmami?

Tegoroczna 16. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to wiele wydarzeń artystycznych. Swoją obecność zapowiedział Chris Niedentahl brytyjsko-polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, autor słynnej fotografii z okresu Stanu Wojennego w Polsce „Czas Apokalipsy”. Na drugim brzegu z koncertem w ramach cyklu Jazznowiec wystąpi Ewa Bem. Nie zabraknie też opowieści. O fenomenie Kazimierza opowiadać będzie prof. Konrad Kucza Kuczyński, a o Kresach – Jerzy Żurawski.

W miasteczku artystów nie może zabraknąć wystaw. Polecamy między innymi wystawy na zamku Chrisa Niedentahla czy „Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny” w Muzeum Nadwiślańskim oraz obowiązkowo „Kanał Sztuki” – wystawę plenerową Kazimierskiej Konfraterni Sztuki organizowana tradycyjnie na Dwóch Brzegach w cembrowinie suchej dziś rzeczki Grodarz.

W niedzielę 31 lipca performance na Górze Trzech Krzyży „Kazimierski Hollywood”.

Szczegółowy program wydarzeń 16. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi>>>

Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej

Kazimierz Dolny to miasto artystów. Jest żywą kolonią artystyczną, której początki sięgają w XIXw. Obrazy wystawiane są w galerii pod chmurką na rynku, ale także w ponad 50 galeriach sztuki, z których większość znajduje się na ulicy Lubelskiej. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu zlokalizowano Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej. To cykl wystaw organizowanych jednego dnia przez artystów i właścicieli galerii 31 lipca od 12 do 17 na ulicy Lubelskiej, ulicy sztuki. Na zakończenie festiwalu koncert grupy Street Whispers to trio powstałe w 2012 roku i tworzone przez Jakuba Gawlika, Franciszka Kmitę oraz Michała Zunia. Grają nie tylko muzykę klasyczną, jazz czy folk, ale także muzykę klezmerską i latynoamerykańską. Koncert odbędzie się na patio kamienicy Kmitów.

Program

12.00 – Galeria Indygo-art Sylwia Lis-Persona. „Artterytorium 2”. Lubelska 18

12.30 – Galeria Mit. Agnieszka Mitura „Obrazy różne II” Agnieszka Mitura, Krzysztof Krzyr Raczyński . Lubelska 10

– Galeria Andała. „ Ich dwoje” Marek Andała, Marta Andała. Lubelska 10

– Galeria Michałowski. „ Malarstwo” Bartłomiej Michałowski. Lubelska 10

13.00 – Galeria Kośmiński. „Malarstwo” Jacek Kośmiński. Lubelska10 (wejście od małego rynku)

13.30 – Galeria autorska Marta Sokół „Anioły na dwóch brzegach” Marta Sokół. Lubelska 8

14.00 – Galeria Letnia Sławomir Mikawoz. „Kobieta na dwóch brzegach”.Malarstwo Sławomir Mikawoz. Lubelska 6

14.30 – Galeria Bea. Beata Polek. „Malarstwo” kolekcja galerii. Lubelska 5

15.00 – Galeria Ziemowit. „Wieś w malarstwie Ziemowita Jastrzębskiego.” Lubelska 7

15.30 – Pracownia Przemian. „ Kultura w kwarantannie”. Hugo Giza, Inko i Gnito, Magdalena Kopron Kusiak, Lukasz Breitenbach, Artur Smoła, Dorota Trojańczyk, Olga Wójcik. Lubelska 9

16.00 – Galeria Sensual Studio „Flower power” . Ceramika. Lubelska 11

16.30 – Galeria Sztuki Dwa Światy. „Kwartet w Dwóch Światach” Tomasz Bachanek, Krzysztof Grajczak, Magdalena Kotlińska, Michał Smółka. Lubelska 13

17.00 – Galeria Grabskich. „Wyczucie piękna” malarstwo – Irina Duszacka.
Lubelska 33.

17.30 – Koncert Street Whispers – patio Kamienicy Kmitów. Lubelska 9

Zainspirowani Szukalskim

Zainspirowani Szukalskim to multidyscyplinarny projekt artystyczny, którego tematem jest twórczość zainspirowana sztuką Stanisława Szukalskiego – związanego z Kazimierzem polskiego artysty rzeźbiarza, malarza, rysownika, projektanta i teoretyka, przywódcy Szczepu Rogate Serce.W Miasteczku do tej pory znajdują się ruiny zakupionej przez niego przed wojną willi na Albrechtówce.

-Przygotowaliśmy unikatowe wystawy prac plastycznych, zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego, którym towarzyszyć będą działania o charakterze multimedialnym: mapping 3D, performance, koncerty muzyki autorskiej, nawiązującej do życia i twórczości Artysty. Ważnym punktem Projektu jest przedstawienie oryginalnego filmu dokumentalnego o Szukalskim produkcji Netflix: „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, którego projekcję poprzedzi wywiad ze współproducentką Anną Dobrowolską i reżyserem Ireneuszem Dobrowolskim, przeprowadzony przez Dyrektor Artystyczną Festiwalu Grażynę Torbicką. W filmie występuje również jedyny spadkobierca praw do twórczości Artysty, Glen Bray, którego Instytucja Szukalski Archives udzieliła naszemu przedsięwzięciu patronatu. 

Wyjątkowymi wydarzeniami będą również: prezentacja materiałów dokumentujących wypowiedzi samego Artysty, prelekcje i prezentacje dotyczące specyfiki i oryginalności dokonań Szukalskiego, a także działań twórców inspirujących się ikonograficznym bogactwem dzieła tego genialnego twórcy – przede wszystkim rzeźba, ale też malarstwo, grafika i rysunek, batik, moda, tatuaż, taniec współczesny, instalacje artystyczne.

– Wierzymy, że ten projekt nie tylko przywróci należną sławę tego wielkiego artysty, ale będzie też twórczą kontynuacją jego niepowtarzalnych plastycznych wizji, a efekty będą oryginalne, ciekawe i inspirujące – piszą organizatorzy z Fundacji Helisa.

Fokus na debiut

Fokus na debiut to cykl 3 spotkań autorskich w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną KOKPiT projektu „Słowa mają moc”.

30 lipca, sobota, godz. 16:00

Łukasz Barys – „Kości, które nosisz w kieszeni” (Paszport Polityki)
Autor w swojej powieści prowadzi czytelnika przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

31 lipca, niedziela, godz. 16:00

Elżbieta Łapczyńska – „Bestiariusz nowohucki” (Nagroda Conrada, nominacja do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka i Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej)
Wielowątkowa, surrealistyczna opowieść o Nowej Hucie lat 50. Autorka odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy.

1 sierpnia poniedziałek, godz. 16:00

Mateusz Pakuła (Wielokrotnie nagradzany dramatopisarz, dramaturg, reżyser teatralny. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. spektakle „Śnieg czy Konformista” (reż. B. Szydłowski), „Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” (reż. B. Świątek).) – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” to intymna opowieść o chorobie, śmierci i pogrzebie ojca w świecie, w który wdzierają się bieżące wydarzenia, polityka, pandemia, rodzinne sprzeczki, a także opowieść o czułości, bezradności, gniewie i rozpaczy.

Moderacja: Maja Wolny

Miejsce: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (sala na parterze), ul.  Lubelska 12, Kazimierz Dolny

Na spotkania jest wstęp wolny.

Dwa Brzegi w Mięćmierzu

Jak co roku ciekawy program na czas festiwalu przygotowuje Galeria Klimaty w Mięćmierzu, która w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Będą to wystawy – fotograficzne i malarstwa – spotkania z twórcami, debaty. Przeplatać się w nich będą wątki polskie, ukraińskie, żydowskie i białoruskie. Szczegółowy program>>>

Wycieczki na Dwóch Brzegach

Polecamy również oprowadzania po Kazimierzu, który z filmem związany jest od dawna. Spacery proponuje Muzeum Nadwiślańskie i przewodnicy turystyczni.

1, 2, 4 i 5 sierpnia, o godzinie 11:00 oddział Muzeum Nadwiślańskiego, Dom Kuncewiczów, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po Willi pod Wiewiórką (ul. Małachowskiego 19). Oprócz ekspozycji stałej, obejrzą Państwo wystawę poświęconą malarce Teresie Roszkowskiej. To też wątek filmowy, artystka była gwiazdą pierwszego nakręconego w Kazimierzu filmu. Obowiązują bilety wstępu do muzeum – według cennika muzeum.

1 sierpnia o 10:00 oraz 4 sierpnia o 17:00, na wycieczkę Kazimierz poniekąd filmowy zaprasza Danuta Borzecka z Licencji na oprowadzanie. Wycieczka zaczyna się przy ul. Szkolnej 1, w Miasteczku Festiwalowym. Poprowadzi ulicą Lubelską, Rynkami, a dalej, gdzie nas oczy poniosą. Wycieczka jest bezpłatna, dla chętnych – na koniec proponujemy wejście na zamek i basztę (bilet wstępu 10 zł/os)

2 sierpnia o godzinie 10:45 dr Andrzej Pawłowski zabierze Państwa w rejs, na Wiślano – Krajobrazowy Szlak Filmowy. Będzie to rejs z opowieścią o filmowych plenerach. Spotkanie – przystań Kazimierskiej Żeglugi Pasażerskiej, Bulwar Wiślany, Aleja Kazimierza Wielkiego. Obowiązują bilety na rejs po Wiśle wg cennika żeglugi.

Wystawy fotograficzne

Sikora, Niedenthal, Jurecki, Krzysztofik, Skrzeczkowski… i inni.

30 lipca sobota

11:00 – Wystawa: Grzegorz Krzysztofik, „Fotografia / Taniec / Konteksty”, cz. I, KOKPiT,

11:30 – Wystawa: Grzegorz Krzysztofik, „Fotografia / Taniec / Konteksty”, cz. II, Biblioteka Publiczna,

12:00 – Wystawa: Tomek Sikora „Przejrzystość rzeczy”, Dzwonnica Kultury,

Wystawa: Bartłomiej Jurecki „Okiem reportera”, Galeria Podniebnych Obrazów-skwer przy Małym Rynku

31 lipca niedziela

12:00 – Wystawa: Chris Niedenthal, „Fotografia”, Dziedziniec Zamku w Kazimierzu Dolnym,

12:30 – Spotkanie z Chrisem Niedenthalem , KOKPiT,

15:30 – Wystawa: Tomek Sikora, „Beztroski Lwów 2017”, Mięćmierz, Galeria na Płocie,

Maks Skrzeczkowski, „Pocałunek wojny”, Mięćmierz, Galeria na Płocie,

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”-Kazimierz Dolny, 30 lipca -7 sierpnia 2022!

Wystawy, spotkania, plenery, warsztaty

30 – 31 lipca

10:00-20:00 – Festiwalowe Warsztaty Fotografii Ulicznej z Maciejem Holy, KOKPiT

6 – 7 sierpnia

10:00-20:00 – Warsztaty fotograficzne z Danielem Mrozem i Maksem Skrzeczkowskim, KOKPiT

Czytaj także: Filmy na Dwóch Brzegach’22>>>
Czytaj także: Dwa Brzegi. Intermezzo>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *