Filmy na Dwóch Brzegach’22

Do Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pozostaje niewiele więcej niż tydzień. Jakie filmy zobaczą miłośnicy kina podczas 16. edycji festiwalu?

Co czeka nas na Dwóch Brzegach w nowej lokalizacji na Szkolnej1? Po pierwsze nieodmienna klamra: gala otwarcia i gala zamknięcia, która oznacza dwie polskie premiery filmów nagrodzonych w Cannes. 30 lipca na rozpoczęcie 16. edycji Festiwalu widzowie obejrzą obraz „Corsage” w reż. Marie Kreutzer poświęcony ikonie wiedeńskiej – cesarzowej Sissi. Festiwal pożegna się z widzami 6 sierpnia filmem „The Eight Mountains” reż. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, którego scenariusz powstał na motywach powieści włoskiego pisarza Paolo Cognettiego pod tym samym tytułem.

Świat pod Namiotem

Główna sekcja festiwalowa „Świat pod namiotem” zaprasza w tym roku nie do namiotu na 850 miejsc, a do dużo mniejszej sali projekcyjnej w budynku Gminnego Zespołu Szkół na ul. Szkolnej1. Zmieści się tu nie więcej niż 150 widzów. Zobaczą oni zarówno najważniejsze filmy z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale), jak i intrygujące polskie kino.

-W programie znalazły się premierowo pokazywane w Polsce m.in. wyjątkowy film dokumentalny „Diana.The Princess” w reżyserii Eda Perkinsa o księżnej Dianie, nagrodzony w Cannes (najlepszy film europejski) „Piękny poranek” w reżyserii Mii Hansen-Løve z Leą Seydoux w głównej roli. Wśród propozycji programowych warto wymienić nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarràs” w reżyserii Carli Simón, prezentowane w Cannes „Baby Broker” najnowsze dzieło Hirokazu Kore-edy — reżysera nagrodzonych Złotą Palmą i nominowanych do Oscara „Złodziejaszków”, interesujący debiut „Braty” Marcina Filipowicza oraz pokazywany w Berlinie film dokumentalny „Serce dębu”, w którym Laurent Charbonnier i Michel Seydoux spędzili rok filmując majestatyczną przyrodę – czytamy w materiałach prasowych.

I Bóg stworzyła aktora

Bohaterem sekcji „I Bóg stworzyła aktora” będzie Jan Peszek. Spotka się on z publicznością festiwalową w Miasteczku Festiwalowym podczas Lekcji kina oraz na zamku w monodramie „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”.

Retrospektywa reżyserska

Retrospektywa reżyserska poświęcona będzie włoskiemu dokumentaliście Gianfranco Rosiemu, autorowi nagrodzonej Złotym Lwem w Wenecji „Rzymskiej aureoli” i wyróżnionego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Ognia na morzu”. Oba filmy będzie można obejrzeć w Kazimierzu.

Gwiazdy na Dwóch Brzegach

Na festiwalu swoją obecność zapowiedzieli m.in.: Wojciech Marczewski, Aleksandra Terpińska (laureatka Złotych Lwów za najlepszy debiut „Inni ludzie”), Anna Kazejak (laureatka nagrody Europa Label Cinemas za film „Fucking Bornholm”), Marcin Bortkiewicz („Tonia”), Bartosz Blaschke (reżyser filmu „Sonata”, zdobywca nagrody publiczności na FPFF w Gdyni) i grający w tym filmie Michał Sikorski (zdobywca Złotych Lwów za najlepszy debiut aktorski). Lekcji kina udzielą Agata Buzek oraz Maciej Stuhr, który kazimierskiej publiczności zaprezentuje także swój pełnometrażowy debiut reżyserski „Marta Grall” – film z gatunku political fiction, jedna z pierwszych filmowych reakcji na kryzys na polsko-białoruskiej granicy.

Program filmowy 16. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi>>>

Lokalizacje festiwalowe 16. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Miasteczko festiwalowe — ul. Szkolna 1
Kino Lubelskie — ul. Szkolna 1 [projekcje biletowane, 150 miejsc]
Sala Bursztynowa — ul. Szkolna 1 [niebiletowane spotkania z gośćmi festiwalu, twórcami i twórczyniami filmów]
Kino na Zamku [projekcje i monodramy biletowane, 350 miejsc]
Kino Perła na Małym Rynku [projekcje niebiletowane]

Sprzedaż biletów wyłącznie drogą internetową>>>

Czytaj także: Dwa Brzegi. Intermezzo>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *