Romuald Lipko honorowym obywatelem Kazimierza

Tłumy ściągnęły do Kazimierza na koncert Budki Suflera. Wydarzenie zorganizowano z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego pośmiertnie współtwórcy grupy Romualdowi Lipce.

Tytuł honorowego Obywatel Miasta Kazimierza Dolnego. To honorowe wyróżnienie na przestrzeni lat otrzymali ludzie, którzy swe życie związali z Miasteczkiem i swoim talentem i zaangażowaniem pomnażali jego sławę w świecie. Wśród wielkich nazwisk są m.in. Tadeusz Prószkowski rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarka Maria Kuncewiczowa czy architekt Tadeusz Michalak. Teraz do tego grona dołącza muzyk z legendarnej grupy Budka Suflera Romuald Lipko.

Tytuł Honorowego Obywatela Kazimierza dla Romualda Lipki

Uroczystość nadania honorowego obywatelstwa miała miejsce w sercu Kazimierza w niedzielę 23 lipca.

-Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym nadaje tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego Romualdowi Lipce – kompozytorowi, multiinstrumentaliście, który swe życie związał z Kazimierzem Dolnym – miastem sławnym sztuką wysoko cenioną – przewodniczący Rady Mirosław Opoka odczytał akt nadania tytułu z dnia 26 czerwca 23r.

Dziękując władzom samorządowym za wyróżnienie dla Romualda Lipki, jego żona wspominała ponadpółwieczne związki męża z Kazimierzem.

Kazimierz był jego miejscem na ziemi

-Kazimierz pojawiał się przez ponad 50 lat w życiu naszej rodziny. Tu wybudowaliśmy dom naszych marzeń. To miejsce było wyjątkowe dla mojego męża. Kochał Kazimierz. Kochał jego aurę, przyrodę. To go inspirowało twórczo. Podziwiał niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju zachody słońca. W ostatnim wywiadzie powiedział, że Kazimierz jest jego miejscem na ziemi. Tak. Dla Romka było to miejsce na ziemi – powiedziała Dorota Lipko. – Budujemy pomniki, bo one tworzą naszą historię, ale pamięć tworzy ją również.

Kazimierzanin z wyboru serca

I pamięć o Romualdzie Lipce pozostanie w Kazimierzu Dolnym. Tu wciąż z nostalgią wspomina się przypadkowe spotkania na kazimierskim targu, przy kawie na rynku, wymianę sąsiedzkich słów grzeczności i powitań.

-Pan Romuald Lipko od dawna po prostu był nasz, miejscowy, i dzisiejsze uroczystości i nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego to po prostu oficjalne podsumowanie tego, o czym każdy z nas wie: Romuald Lipko był stąd, był kazimierzaninem z wyboru serca – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Kazimierzu.

W uroczystości, w której wzięli udział rodzina Romualda Lipki oraz przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Kazimierza na czele, uczestniczyły tysiące fanów Budki Suflera, której współzałożycielem był Lipko. Koncert zespołu był naturalnym dopełnieniem wydarzenia. Chociaż jego dominantą był wyraźnie odczuwalny brak… i poczucie niemożności jego zapełnienia…

Więcej zdjęć>>>

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego Romualdowi Lipce. Materiał wideo>>>
Koncert Budki Suflera w Kazimierzu. Materiał wideo>>>

Czytaj także:

Wspomnienie o Romualdzie Lipce>>>
Zaśpiewaliśmy na rynku>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź nas na Facebook2k