Pardes Festival: muzyka i wino

Muzyka i wino towarzyszą tego roku spotkaniom festiwalowym w Parchatce, Kazimierzu Dolnym i Zamościu. Organizatorzy Pardes Festival zapraszają na arcyciekawe spotkania na początku września.

6 września. Popołudnie w Parchatce

Popołudnie w Parchatce, 6 września, wypełnione opowieściami o dawnym założeniu parkowym księżnej Izabeli Czartoryskiej, rysunkach Jana Piotra Norblina, na których uwiecznił Parchatkę końca XVIII wieku i postaciach Żydów, które artysta utrwalił na tak wielu pracach i które stały się inspiracją dla twórców galerii „Miasteczko” na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zwieńczą wędrówki po parchackich wąwozach. Po labiryncie wąwozów i gęstwinie dzikiej przyrody poprowadzą gości festiwalowych dwaj znakomici regionaliści: dr Andrzej Pawłowski i Adam Konas.

Tuż po zmierzchu zapraszamy gości festiwalowych na atrakcje kulinarne i muzyczne. Na placu przed parchacką świetlicą wystąpi słynny już w całym województwie lubelskim zespół folklorystyczny „Polanki”. Muzyka tradycyjna towarzyszy festiwalowym wydarzeniom od początku istnienia Pardes Festival, a tego roku posłuchamy muzyki z różnych regionów Lubelszczyzny. Ten wyjątkowy wieczór w Parchatce uświetnimy kieliszkiem wina z lokalnej winnicy z pobliskiego Celejowa.

-Tworzymy autorskie wina i nie boimy się eksperymentować, przy zachowaniu technik winiarskich minimalizujących wady i choroby wina. Lubimy nowe smaki i niepowtarzalne aromaty – Agnieszka i Michał Stateczni wprowadzą gości festiwalowych w bogactwo winnych smaków.

7 września. Wieczór w Domu Architekta

Wieczór, 7 września, spędzamy na patio Domu Architekta. To miejsce tak szczególne, że nie wymaga specjalnej rekomendacji. A koncert Karoliny Lizer w tej klimatycznej scenerii to wyjątkowe wydarzenie festiwalowe. Młoda, niezwykle uzdolniona wokalistka zachwyca głosem, wrażliwością i świeżością interpretacji.

-Wszystko, co robię na scenie płynie z mojego serca i z mojej duszy. Tak jest też z muzyką żydowską – mówi Karolina Lizer. – Gdy po raz pierwszy usłyszałam „Rebekę” czy piosenki napisane do spektaklu „Sztukmistrz z Lublina”, serce zaczęło mi mocniej bić. Rozpoczęłam poszukiwania kolejnych i kolejnych piosenek. Zaczęłam intensywnie słuchać twórczości w języku jidysz, uczyć się pilnie i brać konsultacje, by jak najlepiej móc śpiewać w tym języku.

Karolina Lizer wystąpi z towarzyszeniem znakomitego akordeonisty Mateusza Wachowiaka w programie piosenek żydowskich, zaśpiewa w jidysz i po polsku. Spotykamy się na patio Domu Architekta o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Na finał tego wieczoru degustacja win z Izraela, ze słynnych winnic Barkan. Przyjaciele Pardes Festival spotkają się w Restobar Hamsa i posmakują win produkowanych z najwyższej jakości winogron uprawianych na glebach idealnie przystosowanych do rozwinięcia smaku i aromatu. Sponsor win z winnicy Barkan: Oktan Energy – Wina sp. z o.o. i BlueWine.pl.

8 września, degustacja win z lokalnej winnicy Dom Bliskowice w Domu Architekta zwieńczy kazimierski program festiwalowy. Lech Mill, jeden z właścicieli tej słynnej winnicy, opowie w charakterystycznym dla siebie oryginalnym stylu o wyjątkowości win z Domu Bliskowice.

-Jakość kosztem ilości, ograniczanie lub wręcz eliminacja chemicznych stymulatorów i „ulepszaczy” w procesie produkcji oraz budowa indywidualnego stylu i charakteru wina – to credo Domu Bliskowice.

9 – 10 września. Pardes w Zamościu


W weekend, 9 i 10 września, w zamojskiej części programu Pardes Festival muzyka rozbrzmiewać będzie na ulicach starego miasta, w zamojskiej synagodze i w sali koncertowej szkoły muzycznej. A smakować będziemy wina z lokalnych zamojskich winnic.

W trakcie pikniku miejskiego wokół synagogi zagra Kapela Koromysło.

-Zagramy melodie, piosenki i zabawy tradycyjne, tak jak to się dawniej grywało. Kapela Koromysło to my, ludzie ze Wschodu. Każdy z nas ma swoje korzenie tu na Roztoczu i na Zamojszczyźnie. Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i Zamość to nasze rodzinne miasta, dlatego muzyka stąd jest nam tak bliska – mamy ją we krwi. Gramy i śpiewamy muzykę tradycyjną, zwłaszcza z terenów, gdzie stykały i przenikały się różne kultury i tradycje. Czyli właśnie z terenu Roztocza, Zamojszczyzny i szerzej – z Lubelszczyzny – tak kapela przedstawia swoje muzyczne plany.

Zapraszamy do zabawy z Kapelą Koromysło!

9 września, zapraszamy na koncert pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Juliana Tuwima w sali koncertowej szkoły muzycznej. To wydarzenie szczególne, bo planowane już od kilku lat. Tego roku stało się możliwe dzięki wsparciu ZAiKS, koordynatora Europejskich Dni Kultury Żydowskiej i Muzeum Getta Warszawskiego. Posłuchamy liryki wokalnej wielkiego polskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego Mieczysława Weinberga w rewelacyjnym wykonaniu trzech artystek: Aleksandry Kubas – Kruk / sopran, Anny Bernackiej / mezzosopran i Moniki Kruk / fortepian. Spotykamy się w Zamościu o godz. 19:30! Wstęp wolny.

10 września, na finał programu zamojskiego i finał Pardes Festival posłuchamy w zamojskiej synagodze „Żydowskich pieśni Ukrainy” w wykonaniu Olgi Avigail, Kol Ishe Trio i gościnnie Agnieszki Mazur. To wydarzenie organizowane w duchu solidarności z Ukrainą walczącą z rosyjskim agresorem. We wnętrzu renesansowej synagogi posłuchamy ludowych pieśni w jidisz, ukraińskich przyśpiewek, klezmerskich utworów inspirowanych ukraińskim folklorem. Spotykamy się o godz. 20:00. Wstęp wolny.

Program Pardes Festival 2023>>>

Tekst: dr Aleksandra Markiewicz

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *