Wspomnienie o Romualdzie Lipce

Kazimierz pamięta o Romualdzie Lipce. 4 lutego jego piosenki zaśpiewa na rynku zespół Suma Pragnień, Wiktor Welon i Aleksandra Głowacka.

6 lutego minie 3 lata, jak zamilkły wszystkie „Jolki, Jolki”, „Malinowi królowie”, „Dmuchawce, latawce i wiatry”. „Nic nie może przecież wiecznie trwać”… Pozostała tylko „Cisza jak ta”…

Ta cisza spowija także dom państwa Lipków w Kazimierzu. Miejsce wyśnione. Polskie Karaiby. Bo Kazimierz dla Doroty i Romualda Lipków był przystankiem w każde wakacje począwszy od 1972r.

-Spędzaliśmy w Kazimierzu pierwsze wakacje, później kolejne i kolejne. Ludzie, których tu spotykaliśmy, tworzyli niepowtarzalną atmosferę. Do Kazimierza przyjeżdżała bohema. Wielcy artyści. Prawie cała Akademia Sztuk Pięknych od profesora Johna. Na rynku nie było stolików. Wszyscy siedzieli na kamiennych schodkach. Rozmawiali. Myśmy się zakochali w Kazimierzu. To były nasze Karaiby – mówiła Dorota Lipko podczas spotkania w Kazimierskim Ośrodku Kultury. – Nie byłam na rynku od czasu odejścia Romka…

Dom z jaskółczym gniazdem

Dorota Lipko była gościem specjalnym spotkania w ramach cyklu „Czytam, słucham, mówię”, którego tematem był reportaż Czesławy Borowik „Dom z jaskółczym gniazdem”. Materiał zrealizowany przez Radio Lublin zaczyna się od opowieści o gnieździe jaskółek, które były pierwszymi lokatorami domu Lipków, zanim jeszcze wprowadził się do niego muzyk z rodziną. Te ptaki – bardzo kazimierskie – były jak dobra wróżba. Jakby Kazimierz przyjął nowych lokatorów z otwartymi ramionami, uznając ich za tutejszych. Czesława Borowik jednak interpretuje motyw jaskółki zupełnie inaczej.

-W starożytności jaskółcze gniazda utożsamiano z duszami zmarłych przenoszonych przez jaskółki do krainy sacrum. W Europie jaskółka już w okresie renesansu była symbolem zmartwychwstania Chrystusa i oznaczała szczęście, radość i nieśmiertelność – słyszymy w reportażu.

Ta symbolika jest szczególnie wymowna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że materiał powstał już po śmierci Romualda Lipki. A wypowiadają się w nim… Dorota i Romuald Lipkowie. Razem. Mimo, że nagrania ich głosów dzieli szmat czasu, układają się one w swobodną rozmowę. Przezwyciężając śmierć.

Koncert 4 lutego

Kazimierz pamięta o słynnym muzyku. W najbliższą sobotę jego piosenki zaśpiewa na rynku zespół Suma Pragnień w składzie: Ewelina Pisarska, Mirosław Mazur, Michał Wójcik oraz Wiktor Welon i Aleksandra Głowacka. Koncert 4 lutego wo godzinie 12:00 poprowadzi Mirosław Sołyga.

Kolejne spotkanie z cyklu „Czytam, słucham, mówię” 18 lutego. Poświęcone będzie tym razem książce Konrada Bielskiego „Spotkania z Kazimierzem”. Początek spotkania jak zwykle o godzinie 16:00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki przy ulicy Lubelskiej 12.

Czytaj także:

Czytam, słucham, mówię>>>
Kazimierski weekendownik>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *