Pardes Festival po raz jedenasty

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską zaprasza u schyłku lata do Kazimierza Dolnego, Parchatki i Zamościa!

Jedenasta edycja Pardes Festival to cykl interdyscyplinarnych spotkań upamiętniających dzieje i kulturę Żydów polskich i tragiczne wydarzenia II wojny światowej, które przyniosły Zagładę żydowskiego świata sprzed 1939 r. Pamięć o bolesnej historii i nieistniejącym żydowskim świecie, o bogatej tradycji żydowskiej i wielowiekowym współistnieniu kultur to główne wątki festiwalowe.

Tegoroczna edycja Pardes Festival wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich
Dni Kultury Żydowskiej

Festiwal wędrujący

Spotkania festiwalowe odbywają się tego roku w trzech lokalizacjach – zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego.

Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, zapraszają do Kazimierza nad Wisłą, Parchatki i Zamościa. Poznamy historię Żydów kazimierskich, odwiedzimy aż trzy oddziały Muzeum Nadwiślańskiego, spotkamy się na wernisażu grafik profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego. W parchackich wąwozach przywołamy historię osady powstałej pomiędzy magnackimi Puławami i kazimierskim sztetlem. Szykuje się w Parchatce wspaniały program, a na finał przysmaki żydowskie i lokalne wina / „Stateczni Winnica Celejów”. Parchatka czeka na gości festiwalowych!

„Miasto idealne” Zamość to nowa ogromna wartość w programie festiwalu i atrakcja na mapie wydarzeń kulturalnych tego niezwykłego miasta. Bogaty w wydarzenia program festiwalowy nasycony wielokulturową spuścizną miasta zaplanowany jest w wielu lokalizacjach zamojskiego starego miasta, a w jego centrum renesansowa synagoga.

Wydarzenia muzyczne

W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych. W czwartek, 7 września, godz. 19:30 organizatorzy zapraszają na koncert młodej charyzmatycznej wokalistki Karoliny Lizer w repertuarze piosenek żydowskich, starych i nowych szlagierów w aranżacjach artystki. Karolinie Lizer towarzyszy na akordeonie Mateusz Wachowiak (patio Domu Architekta w Kazimierzu Dolnym). Wstęp wolny!
W programie zamojskim, 9 i 10 września, muzyka rozbrzmiewa niemal od rana do wieczora: w trakcie pikniku miejskiego w przestrzeni wokół synagogi przygrywa ośmioosobowa Kapela Koromysło. 9 września wieczorem koncert pieśni Mieczysława Weinberga do słów Juliana Tuwima. Na finał festiwalu, 10 września, organizatorzy zapraszają do zamojskiej synagogi na koncert „Żydowskie pieśni Ukrainy”.

Społeczności chrześcijańska i żydowska przez wieki sąsiadowały w miastach i miasteczkach Lubelszczyzny i całej przedwojennej Polski. Dzieliły codzienne radości i troski, żyły w świecie licznych powiązań sąsiedzkich, w kosmosie odmiennych wierzeń i tradycji, komplikacji, postaw społecznych i politycznych i emocji, których bogactwa nigdy już nie odtworzymy. Próbujmy w wyobraźni przybliżyć się do tego świata, zrozumieć jego złożoność, z uszanowaniem traktować materialną i duchową spuściznę żydowską.

Partnerzy Pardes Festivalu

Partner wydarzeń w Zamościu Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Projekt zamojski jest realizowany przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, już tradycyjnie, jest patronem honorowym Pardes
Festival.

Zachęcamy do śledzenia facebooka festiwalowego i strony www (w trakcie aktualizacji)
Oprawa wizualna festiwalu – wycinanka: Joanna Matyjasek, grafika: Lidia Dańko.
Blog KazimierzDolnynaWeekend jest patronem medialnym Pardes Festival.

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym, Parchatce i Zamościu w dniach 6-10 września 2023r.

Tekst: dr Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *