Muzyka w przestrzeni Pardes Festival

Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską to także muzyka. Koncerty festiwalowe odbędą się po obu stronach Wisły.

Dwa muzyczne wydarzenia festiwalowe to dwa różne muzyczne światy nasycone niezwykłym klimatem i charyzmą wykonawców.

W stronę Sefarad

W czwartek festiwalowy 8 września o godz. 20:00 zapraszamy na wyjątkowy wieczór muzyczny „W stronę Sefarad – sefardyjskie pieśni miłosne” w wykonaniu Anny Riveiro (śpiew, gitara) i Michała Pindakiewicza (gitara). Spotykamy się na patio Kamienicy Celejowskiej i w ogródku Hamsa Restobar (liczba miejsc ograniczona)

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Sefarad to hebrajska nazwa Hiszpanii. Wyboru pieśni do programu „W stronę Sefrad” dokonała charyzmatyczna wokalistka Anna Riveiro, mistrzyni pieśni sefardyjskich. Artystka stosuje techniki wokalne nawiązujące do klimatu muzyki dawnej Hiszpanii i interpretacji muzyki sefardyjskiej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wszystkie pieśni wykonuje w oryginalnym języku Sefardyjczyków – ladino. Wokalistce towarzyszy Michał Pindakiewicz, wirtuoz gitary klasycznej.

Współorganizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Polsce TSKŻ. Pięknie dziękujemy Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym i Hamsa Restobar za partnerstwo w organizacji wieczoru pieśni sefardyjskich.

Piknik festiwalowy

Na finał pikniku festiwalowego w janowieckim skansenie wystąpi Orkiestra Galicja. W sobotę 10 września zapraszamy na wydarzenia piknikowe już od godziny 11:00, a na finał koncert na Scenie przed Stodołą!

Orkiestra Galicja to projekt Kapeli Niwińskich. Poświęcony jest muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego. Muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja dedykujemy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

W dawnej Galicji, w bliskim sąsiedztwie, kształtowały się przez stulecia różne tradycje muzyczne i wykonawcze nasycone klimatem wszystkich krain tego obszaru. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa. Gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie. Usłyszymy dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni obu tradycji.

Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały. Muzyka do śpiewu i do tańca. Zebrana podczas badań terenowych. Odsłuchana z archiwalnych nagrań. Zagrana z XIX-wiecznych zapisów Oskara Kolberga.

Wieczór 10 września w Janowcu zwieńczy pograjka w janowieckiej Knajpie „U Marceli”. Orkiestra Galicja zagra do tańca skocznie i z przytupem!

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, lubelskie.pl i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin objęli Pardes Festival patronatem honorowym.

Co w programie?

Pełny program Pardes Festival>>>

Autor: Aleksandra Markiewicz

Czytaj także:
Pardes Festival późnym latem>>>
Pardes Festivaal’22: Mleko, miód i wino>>>
Festiwal Klezmerski powraca>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *