Pardes Festival’22: Mleko, miód i wino

W połowie września w klimacie późnego lata Fundacja Spichlerz Kultury po raz kolejny zaprasza na Pardes Festival. Spotkania z Kulturą Żydowską. Co w programie?

W czwartek, 8 września, zapraszamy na urokliwy taras Willi Ima (Czerniawy 33), na spotkanie z cyklu Pardes znaczy Ogród. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin opowie o praktycznym i mistycznym znaczeniu wina w judaizmie. Na przestrzeni dziejów wino było – i nadal jest – w centrum rodzinnego i wspólnotowego życia żydowskiego. Uważane za napój o szczególnym znaczeniu, z własnymi błogosławieństwami, zarówno przed, jak i po spożyciu, wino bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach żydowskiego kalendarza i cyklu życia Żydów.

Tradycje kuchni żydowskiej

W tegorocznym programie proponujemy dwa spotkania poświęcone tradycjom kuchni żydowskiej.

W piątek, 9 września, spotykamy się w Hamsa Restobar przy ul. Senatorskiej na dwóch prezentacjach Tamary Sztymy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Poznamy specyfikę kuchni Żydów aszkenazyjskich i Żydów sefardyjskich. Kultura kulinarna to istotny element żydowskiej tożsamości: umacnia poczucie przynależności do wspólnoty, a jednocześnie stanowi wyznacznik odrębności. Kuchnia żydowska kształtowała się na przestrzeni tysiącleci pod różnymi szerokościami geograficznymi i dlatego jest współcześnie tak różnorodna. Żydowska tradycja kulinarna to opowieść o żydowskiej religii, kulturze i historii.

W janowieckiej części Pardes Festival, 10 września, zapraszamy na piknik Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino. Zachęcamy do smakowania tego, co wspólne dla kuchni polskiej i żydowskiej, odkrywania nowych smaków i rozkoszowania się bogactwem kulinarnym, degustowania lokalnych win, lubelskich cydrów, kozich serów i aromatycznych miodów.

Przestrzeń janowieckiego skansenu pozwala na piknikowy wypoczynek na trawie, blisko natury, z widokiem na nadwiślańskie pejzaże. Aby piknik był w pełni udany, warto się zaopatrzyć w wiklinowy kosz pochodzący z warsztatu Mariusza Baryczki i wyjechać z janowieckiego pikniku z zapasem smakołyków na całą zimę.

Na finał pikniku koncert fenomenalnej Orkiestry Galicja!

Na pożegnalny kieliszek wina zapraszamy w niedzielę, 11 września, godz. 17:00 do winnicy rodziny Sienkiewiczów w Samoklęskach. Smakujmy lokalne wina.

Co w programie?

Pełny program Pardes Festival>>>

Tekst: Aleksandra Markiewicz

Czytaj także:
Pardes Festival późnym latem>>>
Festiwal Klezmerski powraca>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *