Pardes Festival późnym latem

Pierwsza połowa września upłynie na dwóch brzegach Wisły - kazimierskim i janowieckim - pod znakiem Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Jubileuszowa - dziesiąta edycja festiwalu w dniach 6 - 11 września.

Od 6 do 11 września spotykamy się na wydarzeniach festiwalowych w klimacie późnego lata. O festiwalu i jego przesłaniu przeczytacie Państwo na stronie Pardes Festival, a program przedstawimy w całości już niebawem. Organizatorzy wraz z licznym gronem partnerów festiwalowych zapraszają na wydarzenia osnute wokół historii miasteczek nad Wisłą, tradycji i kultury żydowskiej mocno wrośniętej w polski pejzaż kulturowy i unicestwiony okrutnie w tragicznym wrześniu 1939 r. Dziesiąta edycja Pardes Festival to także, wzorem lat ubiegłych, odwołanie do tematyki innych mniejszości religijnych, etnicznych i narodowych nierozerwalnie związanych z polskim dziedzictwem kulturowym i tymi tropami podążymy wraz z zaproszonymi na festiwal znawcami wielokulturowości.

Pardes Festival w Muzeum Nadwiślańskim

Festiwal otwieramy 6 września, godz. 12:00, spacerem kuratorskim po znakomitej kolekcji judaików
w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej (gmach główny Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym).

Przywołujemy w programie Pardes Festival nieistniejący już świat przefiltrowany przez wrażliwość artystów tworzących w przeszłości i współcześnie. Sztuka w przestrzeni festiwalowej dominuje w tym roku w całym bogactwie form artystycznych i różnorodności tematycznej. Zapraszamy na dwa spacery tematyczne w odnowionej Kamienicy Celejowskiej i zaaranżowanej na nowo wystawie malarstwa obrazującej historię polsko-żydowskiej kolonii artystycznej.

Pardesowe wernisaże

W programie festiwalu trzy wernisaże: 6 września spotykamy się na wystawie kazimierskich fotografii
Zbigniewa Nity
, który od lat dokumentuje zmieniający się pejzaż miasteczka: „Kazimierz Dolny to część mojego życia. Część bardzo znacząca i trwająca nadal, chociaż w trochę innym wymiarze. Zmienili się ludzie, zmieniła rzeczywistość”.

7 września zapraszamy na wernisaż obrazów Grażyny Ulman. „Zielnik Gai” to niezwykły, osobisty cykl
obrazów, o którym artystka mówi: „Mój zielnik nazywam po łacinie, ale też odszukuję hebrajskie imiona roślin. Bo korzenie mam chrześcijańskie, jak i, co okazało się niedawno, gdy zagłębiłam się w historię rodziny, żydowskie”.

11 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu spotykamy się z Gretą Grabowską, artystką, której kolaże z papieru objęte tytułem „Zapomniane Sąsiedztwo. Teka kazimierska” podziwialiśmy ubiegłego roku. Tego roku artystka zaprezentuje cykl kolaży inspirowany żydowską historią Janowca: „Zapomniane Sąsiedztwo. Teka janowiecka”. Po wernisażu zapraszamy na warsztaty w unikalnej technice kolaży przestrzennych z papieru.

O tradycjach kuchni Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich, wydarzeniach z cyklu „Pardes znaczy Ogród” i wyjątkowym programie muzycznym więcej już niebawem. Szczegółowo wydarzenia dziesiątej edycji festiwalu przedstawiamy na naszym profilu na Facebooku.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, lubelskie.pl i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN objęli Pardes Festival patronatem honorowym.

Co w programie?

Pełny program Pardes Festival>>>

Tekst: Aleksandra Markiewicz

Czytaj także: Pardes Festival czas zacząć>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *