81 lat od krwawej środy

W Kazimierzu celebrowano 81. rocznicę wydarzeń z 18 listopada 1942r. Pod pomnikiem krwawej środy złożono wieńce i zapalono znicze. Pamięć trwa.

81 lat temu wczesnym rankiem 18 listopada 1942r. zajechały do Kazimierza wojskowe auta. Hitlerowcy zablokowali teren od wsi Parchatka przez Bochotnicę, Kazimierz, Cholewiankę, aż po Rogów. Mężczyzn wyciągano z domów na podstawie ustalonych wcześniej list. Na miejscu zastrzelono około 150 osób, drugie tyle zginęło w obozach koncentracyjnych, dokąd ich wywieziono. Ginęli jednak nie tylko mężczyźni. 22 listopada spacyfikowano całą Kolonię Zbędowice – wieś zasiedloną przez piłsudczyków, byłych żołnierzy 1920r. Zginęło tu zginęło 88 osób, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci. Najmłodsze z nich miało roczek… 24 listopada w Bochotnicy zamordowano całą rodzinę Grzegorczyków. Tu też zginęły dzieci. Krysia miała 6 lat, Bogdan 3 miesiące.

Podczas uroczystości rocznicowych o historii tych wydarzeń przypomniał radny Rady Powiatu Marcin Pisula>>>

Nie ponieśli żadnej kary

Akcję, która była odwetem za działalność partyzancką w tym regionie, zaplanował Johann Zehetner, komendant niemieckiej policji bezpieczeństwa SIPO i gestapo na powiat puławski. Był to jeden ze „zbrodniarzy zza biurka”. Sprawcami masakry byli żandarmi z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS.

-To była szczególna jednostka. Spotyka się określenie „najgorsi z najgorszych”. Moglibyśmy powiedzieć, że byli to hitlerowscy „wagnerowcy”, ludzie kompletnie zdeprawowani. Rekrutowano tam bezwzględnych morderców – napisał w jednym z artykułów historyk z delegatury IPN w Radomiu dr Sebastian Piątkowski.

Większość z nich nie poniosła za to żadnej kary.

Na zawsze w pamięci

-Ofiary na zawsze pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń – pisze na końcu książki „Tragiczny listopad 1942 roku. Krwawa środa na lubelskim Powiślu” Alina Ewa Gałan.

I ta pamięć jest teraz najważniejsza.

-Spotykamy się w rocznicę wydarzeń 18 listopada 1942 r. po to, by oddać hołd tym, którzy wówczas zginęli, ale też by przekazać pamięć o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom – powiedział burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Niech to będzie przestroga – widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą.

Uroczystości rocznicowe odbyły się także w Bochotnicy i Parchatce.

Czytaj także: 80. rocznica krwawej środy>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *