Wychodzi nowy Brulion

Już w najbliższy weekend będzie można nabyć nowy Brulion Kazimierski. Zapowiada się smakowita lektura. Ponad 100 stron Kazimierza!

Okładka nowego 18. numeru Brulionu kojarzyć się może z obrazem Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły”. Kazimierz na zdjęciu Marcina Zaremskiego jest właśnie takim morzem. Pytanie: a gdzie wędrowiec? To ktoś, kto nieustająco próbuje zgłębić tajemnicę Miasteczka. Znacie kogoś takiego? Przewodnikiem w wersji drukowanej po tym morzu mgieł na pewno może być nowy osiemnasty numer Brulionu Kazimierskiego, który co nieco odsłania, daje odpowiedzi, ale i stawia kolejne pytania…

Co znajdziemy wewnątrz numeru?

Jak zwykle artykuły zostały podzielone na kilka sekcji: Kazimierzacy, Galeria, Wielki powrót, Historia, Tak szybko odchodzą, Kazimierz.

Tak czy inaczej dominantą tego numeru jest postać Tadeusz Michalaka, architekta, honorowego obywatela Kazimierza i twórcy Brulionu Kazimierskiego. Poznamy też historię kazimierskich fascynacji Agnieszki i Tomasza Małolepszych, którzy prowadzą tu kultowe restauracje Przystanek Korzeniowa i Trzeci Księżyc.

Sekcja „Wielki powrót” poświęcona została długo oczekiwanym w Kazimierzu obrazom łukaszowców powstałym w willi Pruszkowskiego. Obrazy można w tej chwili oglądać w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskm ul. Rynek 19 oraz w 18. numerze Brulionu. Pięknie pisze o nich m.in. Dorota Seweryn – Puchalska, a o historii domu, w którym zostały namalowane, opowiada jego obecny właściciel Marcin Zaremski.

Sporo miejsca osiemnasty Brulion poświęca Kazimierzowi w Internecie. Są artykuły na temat Kazimierskiego Portalu Internetowego, który 20 lat temu stworzył kazimierzanin Kamil Ruciński, a prowadziła współautorka niniejszego bloga Anka wraz z Agnieszką Skrzyńską – Michalczewską. Będzie też wzmianka o naszym blogu KazimierzDolnynaWeekend.pl. Gościem numeru jest wKazimierzuDolnym.pl.

Poznamy też historię słynnego Gontala i wraz z Małgorzatą Szejnert odnajdziemy drogę do domu koło Króla. Dowiemy się też, który obraz jest w Kazimierzu najważniejszy.

W literacką podróż zabierze nas Wanda Michalak i Pan w meloniku. Czy to może ten dżentelmen będzie naszym przewodnikiem po kazimierskim morzu mgieł? Na pewno niejakie wskazówki, jak się po Kazimierzu poruszać, znajdziemy w „Alfabecie kazimierskim” , którego autorem jest tym razem Bartłomiej Pniewski redaktor 18. numeru Brulionu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego.

Najnowszy 18. numer Brulionu Kazimierskiego ukaże się w sobotę 29 lipca. Dostępny będzie w recepcji Muzeum Nadwiślańskiego w Rynku oraz w Centrum Informacji Turystycznej, również w Rynku.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *