Wszystkie nasze spichlerze są bajkowe, bajeczne i niezwykle urokliwe. W większości są w nich obiekty noclegowe, ale i domy prywatne. A najlepiej zachowane spichlerze, te które powstały dla braci Przybyłów, są własnością Muzeum Nadwiślańskiego. Mieści się w nich oddział przyrodniczy.
Nie tylko przed deszczem i słońcem warto się schronić w spichlerzu. Warto tu wejść, aby obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę stałą oraz czasową, bajkową wystawę prac Piotra Fąfrowicza.
Autor, autor!
Wystawa składa się z prac cenionego malarza i ilustratora, Piotra Fąfrowicza. W tym roku obchodzi on 35-lecie swojej twórczości artystycznej. Urodził się w 1958 roku w Białymstoku, dzieciństwo spędził w Szczecinie. Jest absolwentem historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mieszka i tworzy w Lublinie. Prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego ilustracje i obrazy oglądać można było we Włoszech, Francji, Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Maluje, projektuje, prowadzi wydawnictwo. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, takich jak II nagrodę na Biennale Ilustracji 2001 w Aki Town (Japonia), wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2003 i 2004, nagrody w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2003 oraz 2005, wpis na listę Białych Kruków 2005 Internationale Jugendbibliothek w Monachium.
Może i Piotr Fąfrowicz, nazywany, Tutkiem mieszka w Lublinie, ale pomieszkuje w Kazimierzu Dolnym i z miastem jest mocno związany. Widujemy jego plakaty – przygotował chociażby oprawę graficzną do akcji „Kazimierz Dolny, miasto miłości”. Jego rysunki pojawiły się na etykietach Piwa Kazimierskiego, z browaru Jagiełło i na okładkach Dziadów Kazimierskich. Do tego doskonale rozwija się współpraca Tutka z Muzeum Nadwiślańskim. Oczywiście można zobaczyć w muzeum jego prace, ale tworzył też ilustracje do muzealnych aplikacji i przewodników dla młodych turystów. Między innymi te rysunki zobaczyć można a wystawie w spichlerzu.
Bajka o przyrodzie
To tytuł wystawy ilustracji Piotra Fąfrowicza. Wystawę otworzono 16 lipca 2023 roku. Oglądać ją możemy do 15 września bieżącego roku.
Na wystawie zobaczą Państwo ilustracje, które powstały dla Muzeum Nadwiślańsiego: do aplikacji Muzeum „Mały Przyrodni. Przygoda w Kazimierzu Dolnym” i „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” oraz do projektu „Muzeum dla nas”. Są też ilustracje do książek takich jak: „Sługa lamy. Baśnie tybetańskie”, „Baśnie Japońskie. Bezpowrotna góra”, „Wielkie zmiany w dużym lesie”, „Zielony, żółty, rudy, brązowy”, „Jak kangur i dziobak próbowali znaleźć szczęście”.
Zapraszamy do muzeum.
Czytaj także: Wąwozy w spichlerzu>>>
24. Święto Jesieni>>>