Po 4 latach skończył się remont zabytkowego spichlerza przy ul. Puławskiej 54. Budowla powstała w 1591 dla kupca Mikołaja Przybyły, a jej nazwa odnosi się do nazwiska późniejszych właścicieli – rodziny Ulanowskich. Muzeum Przyrodnicze zostało gospodarzem spichlerza w 1982 roku.
Zakończony niedawno remont obejmował prace konserwatorskie XVI – wiecznej budowli i napotkał wiele niespodzianek. Drewniane części spichlerza, w tym potężna więźba dachowa były w tragicznym stanie i gdyby nie remont, spacer po wnętrzach Spichlerza Ulanowskich mógłby skończyć się katastrofą budowlaną.
Co kryją wnętrza?
Już sam spichlerz, zbudowany z miejscowej skały wapiennej, wart jest obejrzenia. Pięknie prezentują się białe ściany w połączeniu z drewnem. Szczególnie ciekawa jest ostatnia kondygnacja, z potężną więźbą dachową. Warto zwrócić uwagę na drewniane kołki łączące belki. Przy budowie spichlerza, nie wykorzystano metalowych gwoździ.
Do wnętrz trzykondygnacyjnej budowli wróciły odświeżone ekspozycje, które były tu przed remontem. Na parterze wita nas młody orzeł bielik, ze schodów spogląda na nas sowa a nad naszymi głowami szybuje stado kaczek. Ptaki prowadzą ku wystawie „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”. Tu, 10-metorowa gablota prezentuje przekrój poprzeczny przez dolinę Wisły między Kazimierzem Dolnym a Janowcem. Zobaczymy tu ssaki, ptaki i ryby, żyjące na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Uwagę przyciąga czerwonodzioby ostrygojad, niebieski zimorodek, barwne kaczki i bażanty. Podkreślamy, że żadne ze zwierząt nie straciło życia, aby znaleźć się w muzeum. Wypchane eksponaty pochodzą z wypadków i z azyli dla zwierząt.
Ekspozycja „W krainie wąwozów” przybliży nam wszechobecną na naszym terenie skałę – less i zwierzęta zamieszkujące lasy grądowe.
Na ostatniej kondygnacji odkryjemy „Tajemnice wymarłego świata”, na wystawie paleontologicznej. Otoczą nas amonity, łodziki, gąbki, rekiny i mozozaury.
We wrześniu muzeum można zwiedzać od czwartku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 17:00. Nie wszystkie ekspozycje muzeum są otwarte, więc na razie, zwiedzamy w promocyjnej cenie 5 zł/os.
Więcej informacji na stronie muzeum.
Czytaj także:
Przyrodniczy otwiera się we wrześniu >>>
Święto Jesieni jednak się odbędzie >>>