Pomysł na Kazimierz: quest!

Quest to ciekawy pomysł na zwiedzenie nowego miejsca, w którym akurat jesteśmy. Na przykład Kazimierza Dolnego. Dokąd zaprowadzi nas wierszowana zagadka? Co ciekawego zobaczymy po drodze? Sprawdźmy!

Rynek w Kazimierzu Dolnym. To tu zaczyna się quest „Na szlaku kazimierskich ciekawostek”, którego autorką jest nasza redakcyjna koleżanka Danka. Quest ten był jednym z najpopularniejszych questów roku 2023 w zestawieniu strony Questy – Wyprawy Odkrywców.

Zagadki kazimierskiego questu prowadzą nas po najważniejszych miejscach Miasteczka. Pozwalają poznać Kazimierz we własnym tempie, dając przy tym poczucie satysfakcji z rozwiązywania kolejnych zadań. Wykonanie wszystkich zadań zajmie maksymalnie 1,5 godziny. W tym czasie przyjdziemy około 1,5 km.

Quest przypomina poniekąd wielką krzyżówkę w terenie. Oznaczone pola zapełnione literami ułożą się w hasło. W ten sposób poznamy kolejne ciekawe miejsce na mapie Kazimierza. Jakie? Najpierw trzeba rozwiązać quest.

Skąd go wziąć? Quest znajdziemy w aplikacji Questy – Wyprawy Odkrywców, którą możemy pobrać na telefon. Możemy ściągnąć ją ze strony Quest-Wyprawa Odkrywców. W wersji papierowej możemy otrzymać go w Centrum Informacji Turystycznej na rynku lub pobrać ze strony questy.org.pl. W każdej wersji – otwiera przed nami uroki Miasteczka. Na trasie łatwo jednak nie jest.

-Quest wymaga pogłówkowania, jeśli ktoś nie zna miasta – czytamy w jednym z komentarzy pod testem. – Ale jest to do zrobienia. Fajnie, że to miasto ma nareszcie quest.

I nie powinno być zbyt łatwo, bo co to za satysfakcja z wykonania czegoś, co jest w zasadzie… oczywiste?

-O co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi? O dobrą zabawę! To, co robimy, ma Wam przede wszystkim dawać wiele radości i sprawiać, że sami będziecie chcieli ruszyć na wycieczkę – piszą autorzy portalu questy.org.pl, na którym znajdziemy quest „Na szlaku kazimierskich ciekawostek” i blisko tysiąc innych. – Razem z questami macie szansę poczuć w sobie odkrywcę, który z zapałem będzie poszukiwał, zdobywał, poznawał, pytał, chłonął świat.

Ideą questingu, zapoczątkowanego w Stanach Zjednoczonych, jest udostępnianie questów bezpłatnie. Nie mogą być włączone w płatną formę zwiedzania miejscowości.

Questy najczęściej są przygotowywane przez lokalne organizacje, stowarzyszenia czy grupy działania. Ma być atrakcją przyciągającą do miejscowości ale i budzącą dumę ze swojego miejsca zamieszkania. Kazimierski quest powstał na Święto Krainy Lessowych Wąwozów. Był wkładem firmy przewodnickiej Licencja na oprowadzanie w obchody 20-lecia naszej lokalnej organizacji turystycznej.

Po ukończeniu questu przysługuje nam także pieczątka. Czasem można się też wpisać do księgi questu – czyli swoistej księgi pamiątkowej.

Czytaj także:
Spacerkiem: Tam i z powrotem>>>
Spacer śladami Kazimierza Wielkiego i Esterki>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *