Parkingi, prom, ceny, czyli sezon w Kazimierzu Dolnym

Już dziś zaczął kursować prom Kazimierz Dolny – Janowiec. Statki pływają już od zeszłego weekendu. To znak, że sezon turystyczny w Kazimierzu się zaczyna. No i pojawiają się pytania o parkingi, promy, ceny usług.

High season – off season

Można by powiedzieć, że sezon na Kazimierz trwa bez przerwy. Każda pora roku w Miasteczku ma swoich zwolenników. Rok, jak w większości miejscowości turystycznych, dzielimy na wysoki i niski sezon. Właśnie zaczyna się część roku z wysokim sezonem. W Kazimierzu trwa on od Wielkanocy lub Majówki i aż do końca października. Jeśli pogoda sprzyja to i do 11 listopada.

Ważna jest tu właśnie pogoda, bo Kazimierz Dolny sprzyja spacerom, przejażdżkom rowerowym i przesiadywaniu w kawiarnianych ogródkach .

Pogoda jest, Święta za nami i Miasteczko zaczyna się zapełniać. Już nie tylko gwarno jest w weekendy. W tygodniu coraz mocniej obecne są grupy szkolne. Od 7 kwietnia ruszyły statki, na razie na weekendy. Do sezonu gotowe są też melexy. Bryczki i jeepy są w weekendy przez cały rok.

Podwyżki

Podwyżki są nieuniknione. W górę poszły ceny gastronomii, noclegów. Nie ma się co dziwić, że podniesione są lub będą także ceny atrakcji i udogodnień. Nie wszystkie ceny na ten rok zostały zmienione, a właściciele czy zarządcy jeszcze nad podwyżkami się zastanawiają.

  • Zespół zamkowy, czyli zamek i baszta. Tu nowe ceny biletów pojawiły się na początku roku. Obecnie za bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży i emerytów zapłacimy 9 zł, za cały 12 zł.
  • Muzeum Nadwiślańskie także podniosło ceny biletów. Wzrosły one od 1 do 3 zł w zależności od oddziału.
  • Wzrosły ceny rejsów statkiem i przejazdów melexami. Turyści indywidualny za rejs statkiem zapłacą 40 zł/os, dzieciom przysługuje bilet ulgowy w cenie 35 zł. Za przejazd melexem, w zależności od długości trasy zapłacimy 20-25 zł za bilet dziecięcy, 30-35 zł za bilet dla dorosłych. Bilety dla grup turystycznych są tańsze.
  • Do ostatniej chwili trzymać nas będzie w niepewności Zakład Komunalny, który obsługuje Górę Trzech Krzyży oraz Korzeniowy Dół. Na chwilę obecną obowiązują ceny zeszłoroczne 4/5 zł/os za wejście na Górę oraz 3 zł/os za zwiedzanie Korzeniowego Dołu.
  • Toalety. W Kazimierzu mamy trzy toalety publiczne, Nad Wisła – u wylotu ul. Senatorskiej i w Dzwonnicy mamy toalety miejskie po 3 zł/os. Toaleta w budynku Pijalni Czekolady Wedla na ul. Browarnej kosztuje 4 zł.
  • Prom ma mieć ceny z zeszłego roku (cennik w linku do artykułu poniżej.
Parkingi

Pamiętać należy, że w Kazimierzu parkować można tylko w miejscach wyznaczonych. Dotyczy to zarówno samochodów jak i motocykli. Nie wolno parkować na Rynku i na chodnikach.

Bezpłatnych parkingów jest niewiele i są oddalone od Rynku. Ceny parkingów są zróżnicowane. Dla samochodów osobowych to zwykle 5-6 zł/godzinę lub 20-30 zł/dzień. Za parkingi zwykle płaci się gotówką. Są wyznaczone miejsca, gdzie za parking płaci się w parkometrze.

Nowe parkometry i szlabany pojawiły się przy ul. Puławskiej, między Wisłą a wzgórzami. Ale uwaga! Na parkingi wjeżdża się nie od głównej drogi, tylko od strony tzw. Dolnej Puławskiej, czyli wąskiej drogi pod spichlerzami. Od głównej drogi jest wyjazd z parkingu. Po wjeździe na parking mamy bezpłatne 15 minut, w razie gdybyśmy się rozmyślili, lub nie mogli znaleźć wolnego miejsca. Parkometry zawitają także na parking przy stacji benzynowej.

Remonty

W tym roku musimy być gotowy na niedogodności związane z remontami dróg. Obecnie kończy się remont Podzamcza i trwa remont ulicy Krakowskiej. A to nie koniec na ten rok.

Czytaj także: Prom Janowiec znów kursuje>>>
Parking. Kazimierz Dolny >>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *