Kazimierski Festiwal Wina

Trwają przygotowania do nowego festiwalu w Kazimierzu. Tym razem będzie to ogólnopolska impreza winiarska, która promować będzie najlepsze winnice w kraju i regionie, stosowną do wina kuchnię i sztukę. Uzupełnieniem tych smaków będzie smak Kazimierza, w którym impreza się będzie odbywać.

Kazimierz stawia na enoturystykę

Region Kazimierza w średniowieczu słynął z uprawy winorośli. Teraz, gdy klimat się ociepla – Miasteczko powraca do korzeni. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne winnice, którym sprzyja miejscowa wapienna opoka, nasłonecznienie i bliskość Wisły. Nic więc dziwnego, że przyszedł w końcu czas, by kazimierskie wina, którym towarzyszyć będą najlepsze wyroby w kraju, pokazać szerszej publiczności. Do janowieckiego Święta Wina i Kazimierskiego Winobrania dołącza I Ogólnopolski Kazimierski Festiwal Wina.

-Enoturystyka to ta gałąź turystyki, która w Kazimierzu nie jest należycie wykorzystana. Pomysł festiwalu wina od dawna chodził mi po głowie, a w tamtym roku na jesieni podjąłem decyzję, że czas go zrealizować – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Organizując Festiwal Wina w Kazimierzu, chcemy zaangażować kazimierskich przedsiębiorców. Chcemy, żeby się włączyły pensjonaty, restauracje hotele lokalne winnice, które będą w trakcie festiwalu organizować degustacje, prezentować swoje wina. Grono przedsiębiorców, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu wciąż rośnie.

Co w programie?

Pierwsze efekty prac nad przygotowaniem festiwalu już są. Organizatorzy opublikowali ramowy program imprezy. Nie wiadomo jednak jeszcze ani jakie wydarzenia muzyczne przewidziano, ani jacy pojawią się goście specjalni. Organizatorzy planują między innymi kino plenerowe i oczywiście koncerty. Te kameralne – w pensjonatach czy restauracjach, ale także duże plenerowe z udziałem gwiazd.

-Jesteśmy w trakcie rozmów z organizatorami Festiwalu Kazimiernikejszyn, którzy po swoim festiwalu będą co tydzień do końca lata organizować duże koncerty w kamieniołomach – mówi burmistrz. – Chcemy na czas Festiwalu Wina tak dobrać wykonawców, by podczas dwóch koncertów w piątek i sobotę muzyka współgrała z naszym festiwalem. W tej chwili pod uwagę brane jest troje wykonawców. Wystąpi z nich dwoje. Kto ostatecznie – okaże się wkrótce.

Festiwalowe lokalizacje

Kazimierski Festiwal Wina to festiwal organizowany przez samorząd, ale współtworzony przez kazimierskich przedsiębiorców, którzy włączają się w jego organizację. Wystarczy popatrzeć na mapkę lokalizacji festiwalowych, by stwierdzić, że impreza już angażuje całe Miasteczko.

Najważniejsze wśród tych lokalizacji są jednak zamek, Mały Rynek i Podzamcze. Zamek będzie sercem Kazimierskiego Festiwalu Wina, miejscem, gdzie będzie można spróbować win z najlepszych polskich winnic. Będą tam organizowane spotkania z ekspertami ze świata wina. Na Małym Rynku natomiast serwowane będą produkty lokalnej kuchni. Na Podzamczu – wyroby twórców ludowych. Rynek główny pozostanie wolny.

Podczas Kazimierskiego Festiwalu Wina prezentować się będą oczywiście lokalne winnice – nie tylko w samym Kazimierzu, ale i w swoich lokalnych siedzibach. Komunikację pomiędzy nimi zapewnią kazimierskie ekoenobusiki.

-Nie skupiamy się jednak tylko na lokalnych winnicach – mówi burmistrz. W festiwalu wezmą udział także winnice, które mają bardzo mocną pozycję, jeżeli chodzi o rynek winiarstwa w Polsce. Wiele znaczących przedsiębiorców w branży winiarskiej już zadeklarowało swój udział w tym festiwalu.

-Miasto nie będzie samodzielnie finansować tego festiwalu – mówi burmistrz. – Idziemy z duchem czasu i szukamy sponsorów. Mamy już deklaracje kilku poważnych firm, które są gotowe wyłożyć pieniądze na organizację tego festiwalu.

Dla kogo nagroda Złotego Koguta?

Kazimierski Festiwal Wina będzie miał charakter konkursu. Najlepsze winnice wyjadą z Kazimierza z nagrodami Złotego, Srebrnego i Brązowego Koguta. Czy któraś z nich trafi do kazimierskiej winnicy, o tym przekonamy się już w lipcu.

Kazimierski Festiwal Wina 21-23 lipca

Sezon w Kazimierzu zawsze przyciąga turystów spragnionych uroków Miasteczka i rozrywki. Ci, którzy zaplanowali tu urlop w lipcu, będą więc mile zaskoczeni – w kazimierskim kalendarzu imprez pojawi się nowa. Pierwszy Kazimierski Festiwal Wina, który łączyć będzie wino i kuchnię, magiczny klimat Kazimierza Dolnego i sztukę.

-Kazimierski Festiwal Wina to: festiwal ogólnopolski, dla dużych i małych winnic, ze wszystkich polskich regionów winiarskich, festiwal ze szczególną atencją dla aspektu parowania wina i jedzenia, festiwal nie tylko o winie, ale też o sztuce… – zachęcają organizatorzy. – Będziemy dostarczać Państwu wrażeń na wszystkich poziomach: emocjonalnych, estetycznych, smakowych. Wino łączy się z tym, co najlepsze – i my to mamy – kuszą organizatorzy. – Zapraszamy do Kazimierza Dolnego na Kazimierski Festiwal Wina 21-23 lipca 2023.

Czytaj także: Winobranie za nami>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *