Jasełka w plenerze

Po raz pierwszy Jasełka Kazimierskie odbyły się poza gościnną przestrzenią sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Mały Rynek mimo mrozu pękał w szwach.

To już 10. Jasełka Kazimierskie. Pierwsze – jak i 9 kolejnych – miały miejsce w klasztorze franciszkanów. Wszystkie w reżyserii Ewy Wolnej i w wykonaniu kazimierzaków bazowały na „Pastorałce” Leona Schillera. Po rocznej przerwie z powodu pandemii powróciły do Kazimierza.

Przedstawienie z powodu epidemii odbyło się jednak na otwartej przestrzeni – na Małym Rynku. Stajenkę urządzono na tle jatek. I to tutaj – na podwyższeniu – odgrywane były wszystkie jasełkowe sceny. Włącznie ze sceną zwiastowania wzorowaną na obrazie Matki Bożej Kazimierskiej z klasztoru franciszkanów.

Wszystkie teksty oparte były bezpośrednio na Ewangelii. Chociaż nie zabrakło akcentów współczesnych. Warto przyjrzeć się darom, jakie niosą kazimierscy trzej królowie. Wśród słodyczy czy klejnotów znalazło się też pudełko z napisami „Prąd, gaz”, nawiązującymi do podwyżek cen ostatnio elektryzujących Polaków.

Jasełka Kazimierskie. Fot. Grzegorz Szafranek

Jasełka zakończyła „Kolęda dla nieobecnych” w wykonaniu Anny Lesisz i Marty Zając dedykowana wszystkim tym kazimierzakom, którzy odeszli w ostatnim czasie, a w szczególności zmarłej przed świętami 20 – letniej Ani Księskiej.

Wystąpili:

Maryja – Iza Daniel – Lenart
Józef – Stanisław Lenart
Archanioł Gabriel – Marta Zając i Wojciech Bochra
Duże Anioły – Jagoda Kołodziejska, Anna Sniechórska – Janik, Beata Polek, Beata Rosłoniec, Anna Paluch, Julia Stefanek
Małe Aniołki – Anielka Rak, Basia Paluch, Jagoda Rak, Hania Paluch, Gaja Śniechórska -Janik.
Pasterze – Agnieszka i Tomasz Małolepsi, Błażej Janik, Stasio Janik
Zwierzątka – Leon Halicki, Kazio Kielar
Królowie – Marcin Pisula, Zbigniew Rak, Roman Wolny.|
Narrator – Ewa Wolna
Śpiew chór z Żelechowa pod kierunkiem Sławomira Lesisza oraz chór z Gminnego Zespołu Szkół pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz

Scenariusz i reżyseria – Ewa Wolna
Organizatorzy: Mieszkańcy Kazimierza Dolnego, Stowarzyszenie Wolny Kazimierz, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

Fot. Grzegorz Szafranek

Zobacz wideo>>>

Czytaj także: Kazimierski Orszak Trzech Króli>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *