Coś się sypie

Czy Muzeum Zamek w Janowcu przestanie być częścią Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym?

Nowinki z Janowca

W końcu września pojawiła się wiadomość o dotacjach na renowacje zamku. Zamek otrzymał 7 mln złotych na „Rewaloryzacja zabytkowej tkanki Zamku w Janowcu” i na „Zabezpieczenie konserwatorskie Budynku Bramnego Zamku w Janowcu”. Są to dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wiele osób odetchnęło „W końcu”. Zabezpieczenie jednego z najpiękniejszych zabytków Lubelszczyzny od lat było konieczne. Niestety mury zamkowe są w bardzo złym stanie, wręcz się sypią.

Wczoraj, na prężnie działającej stronie FB Janowiec n/Wisłą, pojawiła się niepokojąca informacja. Dotyczy planów oddzielenia oddziału Muzeum Zamek w Janowcu od Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Skąd te doniesienia? W porządku obrad Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Lubelskiego na dzień 30 października, znalazł się punkt dotyczący zamku. To „Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zamiaru podziału samorządowej instytucji kultury Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz utworzenia nowej samorządowej instytucji kultury pod nazwą: Muzeum Zamek w Janowcu”.

Pod postem ze strony Janowiec n/Wisłą rozgorzała dyskusja. Padły w niej stwierdzenia, że zamek przestanie być muzeum, gdyż muzeum nie może zajmować się produkcją alkoholu. A zamkowy oddział Muzeum Nadwiślańskiego zainwestował ostatnio mocno w rozwój winnic. Sejmik przeznaczył 900 000 zł na zakup 8,3 ha na rozwój winnic – co stanowić będzie jeden z większych areałów winnic w Polsce. Są też zabezpieczone pieniądze w budżecie na zakup ciągnika.

Co dalej z zamkiem Janowiec? Sytuacji przyglądamy się z niepokojem.

Trochę historii

Zamek Janowiec powstał na początku XVI wieku jako obronny zamek bastejowy. Najważniejsze rodziny tworzące historię zamku to Firlejowie, Tarłowie i Lubomirscy. Od końca XVIII wieku zamek popadał w ruinę. Dopiero Leon Kozłowski, który zamek kupił w końcu lat ’30tych XX wieku roztacza nad budowlą opiekę. I to on założył pierwsze, prywatne muzeum na zamku Janowiec. W 1975 roku zamek kupiło Muzeum Kazimierza Dolnego, przekształcone następnie w Muzeum Nadwiślańskie. Do zakupu zamku doprowadziły starania ówczesnego dyrektora muzeum, Jerzego Żurawskiego.

Po przeprowadzeniu gruntowych badań archeologicznych i architektoniczno – historycznych oraz renowacji zamku obiekt został udostępniony zwiedzającym.

W 2017 roku od Muzeum Nadwiślańskiego oddzielił się już jeden z jego oddziałów. To założone przez Muzeum Nadwiślańskie w 2009 roku Muzeum Czartoryskich w Puławach. Po wyłączeniu puławskiego oddziału z kazimierskich struktur Muzeum Czartoryskich stało się samodzielną placówką podlegającą Miastu Puławy.

Czytaj także:
Będzie remont na zamku w Janowcu>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *