Będzie remont na zamku w Janowcu

Muzeum Nadwiślańskie uzyskało dotację na remont bastejowego zamku magnackiego w Janowcu. Co uda się zrobić za 7 mln zł?

Muzeum Nadwiślańskie uzyskało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dotację na remont zamku w Janowcu. Dokładnie dwie dotacje „Rewaloryzacja zabytkowej tkanki Zamku w Janowcu” oraz „Zabezpieczenie konserwatorskie Budynku Bramnego Zamku w Janowcu”. Każda po 3,5mln zł. W sumie pozyskano na remont 7 mln zł. Na co dokładnie zostaną wydane?

Wykonane zostanie zabezpieczenie konserwatorskie budynku bramnego wraz z salą rycerską oraz kaplicy i studni zamkowej. Muzeum nie tylko planuje przeprowadzić prace zabezpieczające zabytkowe mury. W planach jest także remont pomieszczeń wewnątrz budynku bramnego.

– Przywrócimy taras widokowy na sali rycerskiej – obiecuje Marzena Brzezicka, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. zamku w Janowcu.

Drugi projekt dotyczy remontu kaplicy pałacowej. Na nowo pojawi się jej strop i zadaszenie. Restauracja obejmie także jej mury.

Funkcje użytkową odzyska również 46-metrowa studnia pałacowa. Wydobycie wody umożliwi koło zamachowe, które nad tym ujęciem wody pojawi się na nowo.

Prace, które zaplanowano na 2024r, nie będą kolidowały z ruchem turystycznym. Zamek normalnie będzie przyjmował gości. Efektem działań będzie udostępnienie dla zwiedzających małego dziedzińca zamkowego.

-Przyznanie dla Muzeum Nadwiślańskiego dwóch dotacji na tak ważny obiekt, jakim jest Oddział Zamek w Janowcu, to dowód na to, że starania Samorządu Województwa Lubelskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego) o zachowanie dziedzictwa kulturowego przynoszą efekty – czytamy na Facebooku Muzeum Nadwiślańskiego Oddział zamek w Janowcu. – Realizacja tych dwóch zadań dąży do przywrócenia świetności zamku.

Czytaj także:

Kto ma owce, ten ma co chce>>>
Czarna czy Biała>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *