Co dalej z kładką?

W ostatni dzień listopada, w Lubelskiem Centrum Konferencyjnym, odbyło się ciekawe spotkanie. To pierwsze Lubelskie Samorządowe Forum Rowerowe. Forum jest odpowiedzią na potrzebę rozmów o turystyce aktywnej, w tym rowerowej. Idea narodziła się po trzecim Lubelskim Forum Turystycznym, które odbyło się na początku października bieżącego roku.

Forum skierowane było do pracowników samorządów i miało na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Konferencja zgromadziła niemal 70 przedstawicieli samorządów różnego stopnia.

Na forum zaprezentowano działania promocyjne władz województwa a także obecne trasy rowerowe. Poinformowano też o planowanych rowerowych szlakach turystycznych.

Kładka Kazimierz – Janowiec

Na Forum padły konkretne informacje dotyczące planowanej już od wielu lat kładki pieszo – rowerowej łączącej Kazimierz Dolny i Janowiec.

Sprawa stałego połączenia obu miejscowości powraca co pewien czas. W sierpniu 2022 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy kładki pieszo-rowerowej.

Na Lubelskiem Samorządowym Forum Rowerowym padła informacja co do lokalizacji kładki. Ma ona przebiegać w tym samym miejscu, w którym obecnie kursuje prom Janowiec. Mówiono też o ogłoszonym w październiku 2023 roku przetargu na pracowanie dokumentacji – Koncepcji Programowo – Przestrzennej dla zadania: „Budowa ścieżki rowerowej na odcinku Janowiec – Góra Puławska”. Przetarg przygotował Zarząd Dróg Wojewódzkich.

I tu powinny paść kolejne pytania. A co z promem? Welu turystów zmotoryzowanych korzysta w sezonie z promu. Już widzę motocyklistów, którzy będą próbowali kładką przejeżdżać. I dlaczego podczas tegorocznego remontu drogi Janowiec – Góra Puławska nie powstała tu ścieżka rowerowa?

Łatwo mówić o trasach rowerowych. Prawda jest jednak taka, że może mamy trasy, ale nie mamy ścieżek. Trasy są na papierze. Mogą się nimi poruszać dorośli kolarze, ale nie zawsze jest to bezpieczne. Wiele tras, prowadzących drogami jest niebezpieczna. Zamyka to dostęp do nich rodzinom z dziećmi.

Czy będą bezpieczne trasy?

W listopadzie 2023 pojawiła się informacja o kolejnym przetargu. To Opracowanie dokumentacji dla zadania pn.: „Budowa Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie lubelskim” Koncepcja Programowo-Przestrzenna. Trasa ma przebiegać od Opoki w gminie Annopol do Piotrowic w gminie Stężycy. Na naszym terenie trasa ma przebiegać od Podgórza do Bochotnicy.

Robocza nazwa trasy to „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Ma przebiegać poza wałami przeciwpowodziowymi. Trasa ma być dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: Jawny Lublin
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie

Czytaj także:
Kładka Kazimierz-Janowiec>>>
Kładka Kazimierz Dolny – Janowiec, historii ciąg dalszy>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *