Słowa mają moc. Kazimierskie Spotkania Literackie

Kazimierskie Spotkania Literackie gromadzą co miesiąc w Dzwonnicy Kultury kazimierzaków i turystów na dysputach z gośćmi Mai Wolny, pomysłodawczyni cyklu. W sobotę bohaterką spotkania była Grażyna Plebanek, we wrześniu do Miasteczka przyjedzie Anna Dziewit - Meller.

Kazimierskie Spotkania Literackie gromadzą co miesiąc w Dzwonnicy Kultury kazimierzaków i turystów na dysputach z gośćmi Mai Wolny, pomysłodawczyni cyklu. W sobotę bohaterką spotkania była Grażyna Plebanek, we wrześniu do Miasteczka przyjedzie Anna Dziewit – Meller.

Popołudniowe sobotnie spotkanie z Grażyną Plebanek w Dzwonnicy dotyczyło miejsca, jakie zajmuje i jakie może zajmować kobieta we współczesnym świecie, żeby realizować się i czuć się spełnioną.

Grażyna Plebanek

polonistka z wykształcenia od lat mieszkająca poza Polską zajmuje się zawodowo słowem. Publikuje w języku angielskim, holenderskim, francuskim, chociaż to polski jest językiem, w którym powstają jej książki, takie jak „Córki rozbójniczki”, „Bokserka” czy bestsellerowe „Nielegalne związki”.

Spotkanie w Kazimierzu dotyczyło właśnie jej książek. Języka, który buduje w nich świat przedstawiony. Spraw kobiet i ich postrzegania świata uzależnionego od kultury kraju, w którym wyrosły. I wielu jeszcze innych spraw, bo po części rozmowy prowadzonej przez Maję Wolny, miała miejsce dyskusja z publicznością. Prawdziwa uczta dla intelektu.

To było drugie z serii Kazimierskich Spotkań Literackich prowadzonych przez Maję Wolny. Gościem pierwszego był słynny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Kolejne spotkanie już za miesiąc.

-Kazimierskie Spotkania Literackie to comiesięczne spotkania z mistrzami słowa, pisarzami, dziennikarzami, wybitnymi językoznawcami, aktorami, ludźmi, którzy mogą być naszymi przewodnikami w czasach, kiedy trudno jest odnaleźć prawdziwe, wartościowe słowa, bo żyjemy w rzeczywistości podwójnej, żeby nie powiedzieć zakłamanej. Mam poczucie, że spotykając się z ludźmi, rozmawiając o naszej rzeczywistości, nie tylko o książkach, które napisali, ale o tym, co robimy, jak mówimy, dokąd nas to może zaprowadzić, będziemy lepiej rozumieć rzeczywistość – mówi Maja Wolny.

Kazimierskie Spotkania Literackie: spotkanie w Dzwonnicy z Grażyną Plebanek

Kazimierskie Spotkania Literackie

odbywają się w Dzwonnicy Kultury na Zamkowej 2 cyklicznie w trzecią lub czwartą sobotę miesiąca. Teraz o 17:00, a w sezonie jesienno – zimowym o 16:00. Gościem wrześniowego spotkania będzie Anna Dziewit – Meller – pisarka, dziennikarka, autorka książek dla dzieci, wokalistka i gitarzystka rockowa. Współpracowała z Tygodnikiem Powszechnym, obecnie jest redaktor naczelną Grupy Wydawniczej Foksal. Wśród jej ostatnich książek znajdziemy takie tytuły, jak „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” czy „Od jednego Lucypera”. Ta ostatnia książka znalazła się w finale największego plebiscytu czytelników na Książkę Roku 2020, prowadzonego przez portal LubimyCzytać.pl.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *