Sąsiedzi świętowali w Kazimierzu

Tegoroczna II edycja Kazimierskiego Święta Sąsiada miała polsko - ukraiński charakter. W ten sposób organizatorzy chcieli podkreślić fakt, że Kazimierz otworzył swoje domy dla wojennych uciekinierów z Ukrainy, którzy tu właśnie znaleźli bezpieczny azyl.

Po raz drugi Mały Rynek stał się przestrzenią, na której spotkali się sąsiedzi z Kazimierza. Można było posłuchać muzyki, potańczyć, porozmawiać, przekąsić sałatką przygotowaną przez sąsiada czy sąsiadkę. Kazimierskie Święto Sąsiada za nami.

II Kazimierskie Święto Sąsiada zostało uroczyście otwarte przez burmistrza Kazimierza Dolnego Artura Pomianowskiego, dla którego to święto to doskonała okazja do odnowienia starych przyjaźni i nawiązania nowych

– Dobry sąsiad to skarb, a przyjazne relacje sąsiedzkie należy celebrować – uważa burmistrz Pomianowski. – Na Kazimierskim Święcie Sąsiada uczcijmy to, że jesteśmy wspólnotą.

Celebrowanie dobrosąsiedzkich relacji odbywało się w Kazimierzu w klimacie piosenek polskiego międzywojnia wykonywanych przez Maciejową Kapelę, która podbiła serca słuchaczy – głównie słuchaczy, bo niewielu udało się przełamać lody i do tej muzyki zatańczyć.

Pojawili się za to odważni, którzy wspólnie na Świecie Sąsiada zaśpiewali.

-Organizatorzy Kazimierskiego Święta Sąsiada, które po raz drugi odbyło się w Kazimierzu Dolnym, wystosowali zaproszenie do wszystkich swoich sąsiadów. Jak nie skorzystać z takiego zaproszenia, mieszkając po sąsiedzku? Nie mogło nas tam nie być – powiedziała Anna Rybczyńska z zespołu działającego przy Kole Gospodyń wiejskich Polanki w Parchatce. – Chociaż nie w komplecie, ale zjawiliśmy się, aby wspólnie pośpiewać i po prostu po sąsiedzku pobyć razem, zabawić się, posłuchać zaproszonych zespołów i samemu zaśpiewać.

Pogaduchy sąsiedzkie odbywały się potem przy poczęstunku przygotowanym przez kazimierskich restauratorów oraz samych sąsiadów, przy dźwiękach playlisty przygotowanej przez Michała Fogga – wnuka gwiazdy polskiej estrady Mieczysława Fogga, którego piosenki śpiewała niegdyś cała Polska.

W tym celebrowaniu dobrosąsiedzkich relacji uczestniczyli również ukraińscy goście. Relacje sąsiedzkie nabrały przy tym szerszego kontekstu…

Pamiątką po I edycji Kazimierskiego Święta Sąsiada są ławeczki, akacje oraz klimatyczne oświetlenie na Małym Rynku. Po II edycji pozostaną kwietniki obsadzone wysokimi trawami ozdobnymi. Mały Rynek – mała betonowa kazimierska pustynia – powoli zielenieje…

Organizatorem Kazimierskiego Święta Sąsiada jest Stowarzyszenie Wolny Kazimierz

Fot. Stowarzyszenie Wolny Kazimierz

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *