Rzeką muzeum płynie

Takich tłumów już dawno nie było na otwarciu wystawy w Muzeum Nadwiślańskim. Z górą 200 osób przybyło na otwarcie wystawy „Baj – Fogtt. Bug – Brda. Dwie rzeki” w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego przy kazimierskim Rynku w dniu 26 marca 2023. Czyżby to rzeki przyniosły tylu miłośników sztuki? A może nazwiska artystów przyciągnęły jak magnes.

Tematem rzeka

Rzeka, to temat mocno posadowiony w Kazimierzu Dolnym. W końcu miasto położone jest nad Wisłą, pod samym Gmachem Głównym mamy koryto Grodarza. W Kamienicy Celejowskiej temat rzeki pojawia się obficie na wystawie stałej malarzy związanych z Miasteczkiem.

Na początku marca w Kamienicy Celejowskiej mieliśmy wernisaż wystawy „Obraz rzeki” naszej lokalnej malarki, Agnieszki Mitury. Romantyczna, idylliczna wizja rzeki przecinającej płótna swoją wstęgą jest niezwykle realistyczna. Obrazy wciągają do swego wnętrza budząc wiele emocji. Wystawę prac Agnieszki Mitury oglądać można do 7 maja 2023.

Nowo-otwarta wystawa w Rynku także prezentuje obraz rzek. Tym razem są to Brda i Bug zobrazowane przez Andrzeja Fogtta oraz Stanisława Baja.

Artyści

Dwaj bardzo odmienni artyści, których połączono na płaszczyźnie przyrody, zobrazowanych rzek. Rzeki to Bug w pracach Stanisława Baja oraz Brda u Andrzeja Fogtta.

Andrzej Fogtt to poznaniak. Autor projektu wizji architektonicznej „Wieży Jedności Europejskiej”, jako symbolu wspólnoty ludzkiej oraz „Bramy Świata” dla Chin. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, między innymi wyróżnienia na XI Ogólnopolskiej Wystawie Młodych w Sopocie (1976), Grand Prix XII Współczesnego Malarstwa Polskiego (Szczecin 1984), reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984. W 2009 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w 2023 Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Andrzej Baj pochodzi z Podlasia i duża część jego życia upłynęła nad Bugiem. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród. Otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, od Jana Pawła II otrzymał medal „Benemerenti , jest honorowym obywatelem Gminy Hanna oraz miasta Biała Podlaska.

Wystawa powstała we współpracy z Galerią Sztuki Wirydarz w Lublinie. Można ją będzie oglądać do końca maja.

Zdjęcia z wernisażu TU.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *