W Kazimierzu Dolnym gościła 4-osobowa delegacja z luksemburskiego miasta Clervaux. Burmistrz i przedstawiciele rady miasta przyjechali sprawdzić, czy Kazimierz mógłby być ich miastem partnerskim.
Nowe partnerstwa
Miasto Clervaux poszukuje miast partnerskich o zbliżonej wielkości i profilu. Zwrócili uwagę na Europę Centralną i Wschodnią. Przedstawiciele miasta byli już w Bułgarii i Rumunii. O pomoc w poszukiwaniu miasta w naszym kraju poprosili ambasadora Polski w Luksemburgu. Ten wskazał Kazimierz Dolny.
-Ambasador i jego żona pochodzą z Lublina, często w Kazimierzu bywali i bardzo nasze miasteczko lubią – zdradza burmistrz Artur Pomianowski.
Rozmowy, początkowo prowadzone za pośrednictwem ambasady, trwały ponad pół roku i doprowadziły do wizyty Luksemburczyków w Kazimierzu. Obie strony chcą, aby partnerstwo było oparte na podobieństwach miejscowości, które stanowią płaszczyznę do współpracy.
– Chciałbym, aby to było partnerstwo nie tylko formalne, ale aktywne, jak ze Stauffen – podkreśla Artur Pomianowski. – W tym przypadku współpraca rozwija się nie tylko na poziomie władz miejskich, ale przede wszystkim lokalnej społeczności.
Kazimierz i tereny wokół miasta bardzo się delegacji luksemburskiej spodobały. Zachwyciła ich uroda Miasteczka i bogata przyroda naszych okolic, ale i gospodarność, i operatywność władz miasta i gminy, oraz mieszkańców. Zwrócili uwagę na czystość i zadbane ogrody oraz obejścia.
Goście zwiedzili Kazimierz: zamek i basztę, Górę Trzech Krzyży, farę, rynki, synagogę i wąwozy. Zauroczył ich widok z Albrechtówki. Mieli też okazję obejrzeć okolice. Wizyta obejmowała spotkanie w gospodarstwie państwa Góreckich. Luksemburczycy mieli szansę zobaczyć lokalne chmielniki. Bardzo ciekawiło ich wykorzystywanie funduszy unijnych, klimat Polski i rolnictwo nad Wisłą. Podobała im się przedsiębiorczość miejscowych rolników i wspólna praca całej rodziny. W programie wizyty zalazły się też odwiedziny w winnicy Kazimierskie Wzgórza.
Przedstawiciele kantonu Clervaux szukali analogii między miejscowościami. Okazuje się, że jest ich sporo.
– Jak twierdzą przedstawiciele miasta, Clervax jest podobne do Kazimierza pod względem demograficznym i geograficznym. Miasto także skupia artystów, organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, w tym festiwale – wyjaśnia burmistrz Kazimierza.
Clervaux
Clervaux to niewielkie miasto, w Luksemburgu liczące niespełna 1,5 tysiąca mieszkańców. Jest siedzibą gminy (kantonu), która obejmuje 17 wiosek położonych w sercu luksemburskich Ardenów.
Pomiędzy Clervoux i Kazimierzem daje się zauważyć wiele podobieństw. Cervaux jest miejscowością turystyczną. Leży nad rzeką Clerve. Na wzgórzu wznosi się średniowieczny zamek z XII wieku. Mieści on siedzibę władz miejskich, ale i muzea. Są to: Muzeum Bitwy o Ardeny, Muzeum Modeli Zamków i Fortyfikacji Luksemburga oraz słynna wystawa fotograficzna “Rodzina ludzka” Edwarda Steichena. Ta ostatnia wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podobnie jak w Kazimierzu, w luksemburskim mieście odbywają się warsztaty i wystawy fotograficzne. Wystawa ‘Rodzina ludzka” stała się inspiracją do projektu fotograficznego “Clervaux, miasto obrazów”.
Gmina Clervaux jest siedzibą opactwa benedyktynów Saint-Maurice. Istnieje tu Regionalne Centrum Kultury Cube 521 i obszar chroniony: Park Przyrody Clervaux. Przygotowanych jest wiele szlaków turystycznych: wzdłuż rzek Our i Clerve i przez wzgórza. Lato w Clervaux wypełniają koncerty, warsztaty i spotkania.
Z turystyką związane są i inne miejscowości gminy. W Munshausen znajduje się żywe muzeum konia ardeńskiego.
Czy jest szansa, że luksemburskie Clervoux będzie miastem partnerskim Kazimierza?
-Wszystko jeszcze przed nami – mówi burmistrz Pomianowski. – Jesteśmy w kontakcie. Ze strony luksemburskiej otrzymaliśmy zaproszenie do złożenia rewizyty. Burmistrz Clervaux podkreślał, że zależy mu na rozpoczęciu współpracy jak najszybciej.
Luksemburg
To jedno z najmniejszych, ale i najbogatszych państw w Europie. Jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi Wielki Książę Henryk. Gospodarka oparta jest na usługach finansowych. Znajduje się tu kilka instytucji Unii Europejskiej. Dużą część mieszkańców stanowią imigranci. Luksemburg to pierwsze państwo na świecie, które wprowadziło bezpłatny transport publiczny na terenie całego kraju. Stolicą państwa jest Luksemburg. Kraj podzielony jest na 3 dystrykty i 12 kantonów. Clervaux jest kantonem, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie.