Na co na Dwa Brzegi w sobotę

Sobota to przedostatni dzień na Dwóch Brzegach, dlatego przygodę z filmem pod namiotem warto zacząć już od rana, zanim za chwilę wyruszymy w drogę do swoich domów.

Sobota to przedostatni dzień na Dwóch Brzegach, dlatego przygodę z filmem pod namiotem warto zacząć już od rana, zanim za chwilę wyruszymy w drogę do swoich domów.

Kino Lubelskie o 9:30 wyświetla znakomity film drogi, o podróży w poszukiwaniu własnych korzeni, prawdy o swojej tożsamości. To Exils Tony’ego Gatlifa, wyróżniony na MFF w Cannes za najlepszą reżyserię. Film prezentowany jest w ramach retrospektywy twórczości Tony’ego Gatlifa wybitnego i niezwykle oryginalnego francuskiego reżysera, scenarzysty, kompozytora, aktora i producenta filmowego.

Tuż po nim o 11:00 Cafe Bursztynowa na Miasteczku festiwalowym zaprasza na rozmowę Grażyny Torbickiej z Piotrem Wereśniakiem reżyserem filmu Między oczy, który premierę na Dwóch Brzegach miał na zamku w piątek.

Być może uda nam się po tym spotkaniu obejrzeć film Tomasz Wolskiego „1970”, który zaczyna siew samo południe. Obraz ukazuje wypadki sprzed blisko pół wieku z perspektywy tych, którzy wydali decyzję o strzelaniu do protestujących robotników.

-Tomasz Wolski bazuje na źródłach historycznych – zapisie rozmów ze sztabu kryzysowego i zarazem centrum dowodzenia. Łączy je z animacjami, tworząc niecodzienny, ciekawy formalnie obraz pełnego dymu papierosowego gabinetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – czytamy w materiale prasowym.
Tuż po filmie o 13:15 Lekcja kina z reżyserem w Cafe Bursztynowa.

Kto jeszcze nie widział wystawy „21 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki” w Galerii Dzwonnica powinien ją w końcu zobaczyć. Czynna od 10 do 17. Jej dopełnieniem jest prezentowana w Domu Kuncewiczów wystawa prac członka Konfraterni Waldemara Diabła Wojczakowskiego, którego pamięć uhonorowano podczas wernisażu wystawy Konfraterni nadaniem mu pośmiertnie tytułu Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny. Na oprowadzanie kuratorskie po Domu Kuncewiczów (10:00 i 13:00) nie zdążymy, chyba że dzień rozplanujemy sobie inaczej. Zawsze jednak można obejrzeć dom związanej z Kazimierzem pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego Kuncewicza indywidualnie.

O 18:00 warto już być znowu w centrum Miasteczka, bo w kanale rzeczki Grodarz na wysokości Małego Rynku odbędzie się wernisaż 12. Kanału Sztuki – corocznej wystawy plenerowej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. To druga wystawa malarstwa bractwa na 15. Dwóch Brzegach. Ekspozycję będzie można oglądać od południa do 22:00.

O 19:00 w Kinie Lubelskie uroczyste pożegnanie z 15. edycją Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Na zakończenie premierowy pokaz filmu „Jestem twój” – film Marii Schrader z 2021r., który na tegorocznym Berlinale zdobył nagrodę publiczności i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki. Otrzymała ją odtwórczyni roli Almy Maren Eggert, która w Kazimierzu pojawi online przed seansem.

Tak naprawdę ostatnim filmem festiwalu będzie „Aznavour by Charles” w reż. M. Domenica i Ch. Aznavoura To film z 2019r. powstały na bazie materiału filmowego zarejestrowanego przez samego piosenkarza, który dzięki kamerze podarowanej mu przez Edith Pif prowadził swój wizualny pamiętnik.

-Dzięki godzinom materiału widzimy wszystkie kluczowe momenty jego życia z jego własnej perspektywy, zza kulis, chwile ważne i przełomowe, ale też błahe i zwyczajne – czytamy w materiale prasowym. – Decyzję o zrobieniu z nich filmu Charles Aznavour podjął na kilka miesięcy przed śmiercią.

Tych, którzy wolą bardziej kazimierskie klimaty muzyczne, zapraszamy do Bistro Trzeci Księżyc na Małym Rynku, gdzie o 21:45 pojawi się znana dobrze w Kazimierzu energetyzująca i bezkompromisowa grupa NeoKlez. Koncert biletowany.

To wybrane propozycje festiwalowe. Tutaj cały program filmowy i program wydarzeń towarzyszących.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *