Kazimierz, statystycznie.

Zaskakujące wyniki spisu powszechnego.

Według ostatniego spisu powszechnego, Kazimierz Dolny, to jedyne z miast województwa lubelskiego, w którym liczba mieszkańców wzrosła. To zaskakujące dane, gdyż według GUS liczba mieszkańców gminy spada. To samo podaje portal Polska w liczbach. Dane GUS z 2021 podają, że Kazimierz Dolny zamieszkiwało 2 537 osób. Według danych Spisu Powszechnego podanych przez Dziennik Wschodni, w Kazimierzu w 2021 roku zamieszkiwało 3255 osób. To ponad 500 osób więcej, niż w spisie z 2011 roku.

Skąd ta różnica? Prawdopodobnie sezonowi mieszkańcy miasta, mający w Kazimierzu drugie domy lub mieszkania, a zameldowani w innych miejscowościach, podali w spisie miejsce zamieszkania jako Kazimierz Dolny. Czyli siła przyciągania miasteczka zafałszowała spis? A może niedokładnie określono granice miasta Kazimierza?

A jak jest w Polsce? Według spisu powszechnego liczba mieszkańców Polski, w stosunku do 2011 roku (poprzedni spis) zmalała o 1,1% i wynosi 38 036 118 osób.

Nasze województwo jest jednym z trzech w kraju, w którym zanotowano najwyższy spadek ludności. Plasujemy się po świętokrzyskim, gdzie liczba ludności spadła o 6,6%, opolskim, ze spadkiem o 6,1%. W lubelskim liczba ludności spadła o 5,7% w stosunku do roku 2011.

Spis wykazał także, że nasze społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej jest gmin, gdzie osoby powyżej 65 roku życia stanowią 10% i więcej mieszkańców gminy. Tak jest też w gminie Kazimierz Dolny.

Ogłoszone wyniki spisu TU>>>


Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *