Gala zamknięcia 15. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi za nami

Dobiegł końca program filmowy jubileuszowej 15. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Niedziela w Kazimierzu to już tylko czas wydarzeń towarzyszących: wystaw i koncertów. Wciąż jednak w duchu festiwalowym.

Dobiegł końca program filmowy jubileuszowej 15. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Niedziela w Kazimierzu to już tylko czas wydarzeń towarzyszących: wystaw i koncertów. Wciąż jednak w duchu festiwalowym.

Sobota była ostatnim dniem emisji filmów w ramach 15. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ostatni seans zakończył się niedługo przed północą. Zanim widzowie obejrzeli jednak wieczorne filmy, odbyła się gala zamknięcia jubileuszowej edycji, podczas której rozdano nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Jury w składzie: Justyna Wasilewska – aktorka, Piotr Wereśniak – reżyser i Michał Walkiewicz – krytyk filmowy wybierało najlepsze filmy spośród 22 zakwalifikowanych do konkursu. Wszystkich na tegoroczny festiwal nadesłano 273.

I Nagroda

I Nagrodę otrzymał film „Kamień” w reż. Bartosza Kozery za „imponujący taniec na polu minowym – za świetnie napisany i nakręcony z wyczuciem delikatnej dramaturgicznej materii film o wierze, Kościele i owczym pędzie, w którym sarkazm, czułość oraz absurd odmierzono z aptekarską precyzją”.

Bartosz Kozera

II Nagroda

Nagrodę II „za kino paradoksów: kameralne w perspektywie i epickie w narracyjnej skali, oparte na intymnych świadectwach i będące ostrą jak brzytwa publicystyką, relacjonujące kulturową wojnę i oddające hołd jej przypadkowym ofiarom” przyznano filmowi „7. sierpnia” w reż. Michała Bollanda. Nagrodę tę przyznano akurat w rocznicę opowiedzianych w filmie wydarzeń.

Z lewej Cecylia Jakubczak producentka filmu „7. sierpnia”

– Z tego miejsca chciałabym zaapelować do Państwa abyście również Państwo stawali w obronie tych, którzy są dyskryminowani, tych których spotyka niesprawiedliwość – powiedziała Cecylia Jakubczak podczas odbierania nagrody producentka filmu rozwijając jednocześnie tęczową flagę. – Chcielibyśmy, żeby Państwo zapamiętali, że tęczowa flaga to jest symbol miłości, tolerancji, równości i wolności. Niech ta flaga nas łączy!

III Nagroda

Z lewej Olga Bołądź

Podziękowania

Podczas gali zakończenia festiwalu wśród osób wspierających festiwal znalazł się prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, który na ręce Grażyny Torbickiej dyrektor artystycznej festiwalu złożył podziękowania za współpracę.

Grażyna Torbicka i Jacek Bromski

– Bardzo się cieszę, że możemy wspierać festiwal w Kazimierzu – powiedział Jacek Bromski. – Chciałem Ci podziękować Grażyno, że z taką determinacją, z taką miłością do kina od tylu lat organizujesz ten festiwal i że udało Ci się ominąć różnego rodzaju rafy – i polityczne i pandemiczne – które nas spotkały, i że festiwal trwa i będzie dalej trwał!

Ekipa festiwalowa

Zanim Maren Eggert zaprosiła z ekranu na film zamknięcia „Jestem twój”, publiczności pokłoniła się cała ekipa festiwalowa wraz z wolontariuszami. Wybrzmiały też owacje dla jednego z patronów medialnych TVN – wolnych mediów.

Przed nami niedziela – już bez filmów, ale za to z wystawami i koncertami nadal w festiwalowej atmosferze. Więcej w naszym Weekendowniku.

Relacja wideo z gali zamknięcia 15 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *