Festiwal Literacki za nami i co dalej

Dobiegł końca I Kazimierski Festiwal Literacki "Dwa księżyce - Słowa mają moc". Relacja Marcina Pisuli.

Kazimierski Festiwal Literacki mimo upalnej pogody i mimo – zdawałoby się upadku czytelnictwa – zgromadził w Miasteczku wielu miłośników Książki. Z drugiej jednak strony nie należy się temu dziwić, skoro pojawili się na nim tacy autorzy jak między innymi: Jerzy Bralczyk, Joanna Bator, Grażyna Plebanek czy – pomysłodawczyni i współorganizatorka i gospodyni Festiwalu – Maja Wolny. Ale to nie koniec spotkań z literaturą w Kazimierzu.

Relacja Marcina Pisuli*

Festiwal Literacki to kolejny festiwal, który odbywa się tego lata w naszym mieście. Jednak ten w przeciwieństwie od innych jest po raz pierwszy, chociaż – jak zapewniają organizatorzy – nie ostatni. Od piątku do niedzieli zostało przygotowane 25 wydarzeń: spotkań literackich, autorskich, czytania wierszy, wernisaży i koncertów. Dzisiaj uczestniczyłem w bardzo ciekawym spotkaniu z pisarką, mieszkanką naszego miasta Mają Wolny, poświęconym jej najnowszej książce „Klątwa”. „Klątwa” to arcyciekawa opowieść rozgrywająca się w realiach kazimierskich w odległych czasach XVII w. Obok postaci historycznych, takich jak chociażby Jerzy Sebastian Lubomirski czy Stanisław Herakliusz, jego syn, pojawiają się oczywiście postacie stworzone przez autorkę. Nie braknie czarów, czarownic i mrocznego procesu o czary, w którym skazana została mieszkanka Kazimierza – i ta historia jest akurat całkowicie prawdziwa i potwierdzona w źródłach. Nic więcej nie zdradzam, po prostu książkę trzeba przeczytać.

Justyna Dżbik – Kluge (z lewej) w rozmowie z Mają Wolny. Fot. Marcin Pisula

Maja Wolny jest także współorganizatorką Festiwalu.

Festiwal Literacki, dzień trzeci. Uczestniczyłem dziś w dwóch spotkaniach w Dzwonnicy Kultury. Pierwsze z prof. Jerzym Bralczykiem i dr. hab. Jackiem Wasilewskim – „Słowa, które wywołują emocje”. Spotkanie to jak i wszystkie spotkania z prof.Bralczykiem utrzymane było utrzymane w dość lekkiej formule, było wesoło a nawet czasem śmieszne i przede wszystkim bardzo ciekawie. Drugie nie mniej ciekawe wydarzenie to spotkanie z Joanną Laprus, autorką książki „Słowiańskie boginie ziół – Moc słów, ziół i zaklęć”. Autorka przybliża nam mało znane postaci trzech słowiańskich bogiń – Dziewanny, Moksz i Marzanny. Z książki dowiadujemy się o zwyczajach a także o wszelakich ziołach i innych roślinach, które powiązane były dawnym kultem tych bogiń. To także doskonały poradnik o różnorodnych właściwościach ziół. Polecam.

Co jeszcze przed nami?

Festiwal Literacki za nami, ale to nie koniec w Kazimierzu spotkań z Literaturą. Kolejne spotkanie także w formie festiwalowej – tym razem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – zaplanowano już przełom lipca i sierpnia. To trzy spotkania z pisarzami – debiutantami ujęte w cykl „Fokus na debiut”. Kontynuowane także będą – jesienią i zimą – spotkania literackie „Słowa maja moc”.

Fokus na debiut

KOKPiT – Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym oraz Stowarzyszenie Dwa Brzegi zapraszają do udziału w projekcie „Fokus na debiut”.

– Projekt „Fokus na debiut” to cykl 3 spotkań autorskich, w których udział wezmą pisarze debiutujący, mający w swoim dorobku pierwszą książkę prozatorską. Odbiorcom zaprezentujemy nowe, ambitne głosy polskiej literatury – czytamy w materiałach prasowych.

„Fokus na debiut” jest jednym z trzech zwycięskich projektów Konkursu na Inicjatywy Oddolne
w ramach zadania „Słowa mają moc” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

30 lipca, sobota, godz. 16:00

Łukasz Barys – „Kości, które nosisz w kieszeni”

31 lipca, niedziela, godz. 16:00

Elżbieta Łapczyńska – „Bestiariusz nowohucki”

1 sierpnia poniedziałek, godz. 16:00

Mateusz Pakuła – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”

Moderacja: Maja Wolny

Miejsce: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (sala na parterze), ul.  Lubelska 12, Kazimierz Dolny

Na spotkania jest wstęp wolny.

*Marcin Pisula

Marcin Pisula – nauczyciel historii w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu. Regionalista i popularyzator wiedzy i regionie. Organizator wielu wydarzeń w Miasteczku, w tym upamiętnienia rocznic Powstania Warszawskiego, likwidacji społeczności żydowskiej w Kazimierzu, Rajdu Murki i wielu innych wycieczek pieszych i rowerowych. Przewodnik turystyczny. Radny Rady Powiatu Puławskiego.

Czytaj także: Kazimierski Festiwal Literacki>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *