Europejskie Dni Dziedzictwa ’23 – #EDD

Drugi i trzeci weekend września to czas na 31. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Samorządy lokalne, organizacje rządowe i pozarządowe, muzea, teatry, biblioteki, uczelnie, ale i osoby prywatne ukazują dziedzictwo kulturowe Europy. Prezentowane są zabytki, zwyczaje, postaci. To czas na przekazywanie wiedzy i tradycji.

Tegorocznym hasłem dni dziedzictwa jest: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

Powiśle Lubelskie #EDD ’23

Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się już w Grodzisku Żmijowiska – najbardziej niezwykłym, archeologicznym, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego. W obchody Dni Dziedzictwa wpisało się tutejsze Słowiańskie Babie Lato. Odbyło się ono w sobotę 9 września.

W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, 9 września odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodów kazimierskich. W Kuncewiczówce gościli Bożenna i Adam Wasilewscy. Spotkanie poświęcono wspomnieniom o Marii i Jerzym Kuncewiczach.

Co jeszcze przed nami?

Muzeum Zamek w Janowcu zaprasza 13 września o 10:30 na prezentację dotyczącą tradycji wypasu owiec na terenie Janowca.

16 września o godzinie 13:00 odbędzie się kolejne spotkanie w Domu Kuncewiczów. Będzie to ciąg dalszy spotkań z kazimierzakami i wspomnień o rodzinie Kuncewiczów.

17 września Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na wydarzenie Inspirujące dziedzictwo księżnej Izabeli Czartoryskiej. W ramach wydarzeń moc niespodzianek. Dostępny będzie dla uczestników wydarzenia niedostępny na co dzień budynek ogrodowy: Altana Chińska. Zaplanowane jest spotkanie z panem Krzysztofem P. Czyżewskim autorem powieści pt. „Izabela. Świat w płomieniach”. Herbaciarnia Czartoryska zaprosi na szczególne, bo puławskie mieszanki herbat.
Młodzi uczestnicy nie będą się nudzić, na nich, między innymi, czeka gra terenowa inspirowana powieścią „Izabela. Świat w płomieniach”.]

W obchody Dni Dziedzictwa włącza się też puławskie LO im Komisji Edukacji Narodowej. Niestety te wydarzenia są przedstawione dosyć enigmatyczne i nie zawędrowały na stronę szkoły.

Nieco dalej

17 września warto zajrzeć w godzinach 13:00-18:00 do Czarnolasu. Odbędzie się tam Piknik Rodzinny Owocogranie zorganizowany przez Muzeum Jana Kochanowskiego.

W Lublinie Przewodnicy Inspiracji zapraszają do Ogrodu Saskiego. W niedzielę, 17 września, o godzinie 12:00 odbędzie się tam Quest „Tajemnice Ogrodu Saskiego”.

23 września o 20:00, w Gołębiu, na północ od Puław odbędzie się spotkanie z Marcinem Yperytem Przydatkiem i Mirosławem „Legendziarzem” Wacewiczem.

Strona Europejskich Dni Dziedzictwa #EDD

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *