Akacje ocienią Mały Rynek?

Czy akacje ocienią Mały Rynek w Kazimierzu? Czy tak się stanie, zdecydują Państwo. O ile zechcecie wesprzeć akcję Stowarzyszenia Wolny Kazimierz, które zorganizowało zrzutkę na zakup akacjowych drzewek.

Czy akacje ocienią Mały Rynek w Kazimierzu? Czy tak się stanie, zdecydują Państwo. O ile zechcecie wesprzeć akcję Stowarzyszenia Wolny Kazimierz, które zorganizowało zrzutkę społeczną na zakup 4 akacjowych drzewek. Zostało jeszcze 5 dni do końca zbiórki.

Stowarzyszenie Wolny Kazimierz – jedno z najmłodszych kazimierskich stowarzyszeń – które jesienią tego roku objawiło się publicznie jako organizator Święta Sąsiada pierwszej imprezy dobrosąsiedzkiej dla wszystkich kazimierzaków, wychodzi z nową inicjatywą. W przestrzeni Małego Rynku chce zasadzić 4 akacjowe drzewka z gatunku

Robinia pseudoacacia „Frisia”.

-To piękne i wesołe drzewo średniej wielkości o wyprostowanej i luźnej koronie, dorastające do 8-10m. wysokości. Frisia ma intensywnie złocistożółte liście, białe, pachnące i miododajne kwiaty. Frisia uwielbia towarzystwo ludzi, słońce i będzie jej na Małym Rynku bardzo dobrze. By akacjom dobrze się rosło, musimy otoczyć je delikatnym ażurowym cokołem, który zostanie indywidualnie zaprojektowany. Wszystkie prace i pomysł są uzgodnione z włodarzami Miasteczka. Mamy zielone światło. Potrzeba jedynie odrobiny finansów, stąd postanowienie o prawdziwej społecznej zrzutce. Liczymy na wsparcie i pomoc – piszą członkowie Stowarzyszenia Wolny Kazimierz, które w swoim statucie ma wpisane działania na rzecz rozwoju Kazimierza Dolnego oraz wspieranie społecznej aktywności mieszkańców.

Malowniczy Woonefr

W planach są także stoliki szachowe na Małym Rynku, podświetlane, klimatyczne lampiony, a także chilloutowe leżanki i kwiaty. To wszystko ma zaaranżować przestrzeń Małego Rynku do organizacji pokazów filmowych i innych mikrowydarzeń.

Dotychczas w przestrzeni Małego Rynku z inicjatywy Stowarzyszenia Wolny Kazimierz pojawiło się 12 ławek, 3 donice z roślinami i 7 gier miejskich. Wkrótce zobaczymy tu także girlandy świetlne. Czy będą to lampiony autorstwa Jarka Koziary – lubelskiego artysty plastyka, autora licznych instalacji w przestrzeni publicznej w Polsce i Europie – przekonamy się wkrótce.

Zrzutka

-Planujemy w ramach sąsiedzkiej – przyjacielskiej – kazimierskiej akcji posadzić cztery drzewa i pozwolić im na swobodny i wolny wzrost w tkance placu miejskiego dawnego sztetl Kuzmir i najpiękniej nasłonecznionego obszaru Kazimierza Małego Rynku – piszą członkowie Stowarzyszenia. – Akacja na Małym Rynku cichutko recytuje, kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje, w myśli, w mowie, w sercu, na ślubnym kobiercu… Pomóż nam zaopiekować się przestrzenią Małego Rynku. Plac miejski jako malowniczy Woonefr, służący mieszkańcom i letnikom, taki jest plan. Niech akacje przemówią!

Na koncie akcji „Sadzimy akacje! Wesprzyj naszą akcję!” jest już ponad 3 tysiące zł. Do końca zbiórki pozostało jeszcze 5 dni.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *