Cudowny obraz zasłonięty

Wierni odwiedzający kościół franciszkanów w Kazimierzu Dolnym przez pewien czas nie obejrzą cudownego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Zamiast obrazu Pani Kazimierskiej, widoczny jest obraz przedstawiający ukrzyżowanie.

Trwają prace związane z renowacją mechanizmu zasłaniającego obraz Matki Bożej Kazimierskiej.

Cudowny obraz

Obraz, któremu kazimierski kościół franciszkanów zawdzięcza rangę sanktuarium powstać miał w 1660 roku. Pierwowzorem był miedzioryt autorstwa Holendra, Hendricka Goltziusa. O autorstwo obrazu podejrzewa się mistrza malarskiego malarz Stanisława, ale i włoskiego zięcia Mikołaja Przybyły, Jakuba Tebaldiego. Niemal identyczny obraz znajduje się po drugiej stronie Wisły, w kościele w Janowcu.

Ale to ten, kazimierski słynie z łask i uzdrowień. Już od 1621 franciszkanie zaczęli odnotowywać łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Zwiastowania w Księdze “Cudów i Łask”. W 1986 w Sanktuarium Maryjnym w Wąwolnicy odbyła się koronacja Cudownego Obrazu z Kazimierza koronami papieskimi.

Cudowne wizerunki są w kościołach odsłaniane i zasłaniane uroczyście. W Kazimierzu obraz Zwiastowania jest zwykle odsłaniany rano i zasłaniany wieczorem.




Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *