Gdzie król ma ptaszka?

Dla mnie Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych kojarzy się z glinianymi ptaszkami. Była to jedna z ulubionych zabawek mojego dzieciństwa. Było na co czekać. Na kolejny festiwal, zespoły w kolorowych strojach i stragany z glinianymi ptaszkami. Nic więc dziwnego, że takiego ptaszka ma też festiwalowy król. Tylko gdzie? Zauważyli Państwo?

Dla mnie Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych kojarzy się z glinianymi ptaszkami, do wnętrza których wlewało się wodę. Dmuchało się w ptasi ogonek i… ptaszek śpiewał, kwilił i popiskiwał. Była to jedna z ulubionych zabawek mojego dzieciństwa. Może trwałość ptaszka w dziecięcych rączkach nie była zbyt długa, ale było na co czekać. Na kolejny festiwal, zespoły w kolorowych strojach i stragany z glinianymi ptaszkami. Nic więc dziwnego, że takiego ptaszka ma też festiwalowy król. Tylko gdzie? Zauważyli Państwo?

Dlaczego na Rynku pojawia się figura króla?

Festiwalowi Kapel i Śpiewaków ludowych towarzyszą Targi Sztuki Ludowej. A król? To Kazimierz Wielki, który Kazimierzowi miał dać prawa miejskie oraz przywilej targów a także zbudował zamek i kościół parafialny. Figura monarchy przypomina rzeźby ludowe i patronuje festiwalowi. Król ma drewniane oblicze, sznurkowy zarost i włosy, płaszcz z gronostajowym futrem oraz insygnia królewskie: koronę, berło i jabłko. Na figurze króla nie mogło zabraknąć ptaszka, który tak często gości na straganach.

W sztuce ludowej najczęściej rzeźbieni byli święci. Niemal równie często rzeźbiono zwierzęta. Ptaki, symbolizujące wolność, pory roku czy kojarzone ze zjawiskami natury, często się wśród tych rzeźb pojawiały.

Dlaczego warto zobaczyć Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych?

Chociażby dlatego, że należy do najstarszych festiwali folklorystycznych w Polsce. Od 55 lat niewielkie miasteczko rozbrzmiewa muzyką ze wszystkich zakątków Polski, a czasem także spoza naszych granic. Już samo przejście eliminacji i występ na festiwalu jest sukcesem.

Zespoły prezentują tradycyjne formy śpiewane – pieśni, piosenki i przyśpiewki. I mimo padających zarzutów, że festiwal jest skostniały, występy mało atrakcyjne dla szerokiej publiczności, to wiele osób z przyjemnością zapoznaje się z bogactwem rodzimego folkloru. Od lat najwięcej emocji budzi konkurs Mistrz i Uczeń, gdzie dojrzały artysta występuje ze swoim uczniem – dzieckiem. Ja już mam swoich faworytów w tej konkurencji. A Państwo?

A jaki będzie ten festiwal?

W tym roku festiwalowe zmagania ubarwią inscenizacje: „U łubiarza” zespołu Jarzębina oraz „Wesele sonińskie” zespołu Sonina. Będą jak i w latach ubiegłych liczne warsztaty i oczywiście zabawy taneczne.

Bywalcy festiwalowi zwykle mówią, że festiwal będzie deszczowy. Z obserwacji wiemy, że w trakcie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zwykle pada.

W słońcu, czy w deszczu festiwal zapowiada się ciekawie, a zwiastują to wszechobecni, ubrani w ludowe stroje, uśmiechnięci uczestnicy festiwalu.

A co z tym ptaszkiem? Czy na pewno przysiadł na królewskim berle, jak na naszym zdjęciu? Wystarczy spojrzeć w górę i …

Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu oraz programem wydarzeń towarzyszących.

Czytaj także: Król na rynku, festiwal w drodze

Czytaj także: Co ciekawego w Klubie Festiwalu Kapel i Śpiewaków?

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *