Król na rynku, festiwal w drodze

Wakacje powoli aczkolwiek nieubłaganie dobiegają końca. Zbliża się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który ten czas bez szkoły symbolicznie w Kazimierzu zamknie, tak jak go kiedyś przed pandemią równie symbolicznie otwierał.

Wakacje powoli aczkolwiek nieubłaganie dobiegają końca. Zbliża się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który ten czas bez szkoły symbolicznie w Kazimierzu zamknie, tak jak go kiedyś przed pandemią równie symbolicznie otwierał.

Zwykle Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych otwiera w Kazimierzu wakacje. Po końcu roku spokojnie można było zdążyć obejrzeć barwny korowód, jakim muzycy docierali na dużą scenę na rynku. W tym roku jak i w poprzednim festiwal symbolicznie lato zamyka. Po jego zakończeniu rozpocznie się odliczanie dni do początku roku szkolnego. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas święto polskiego folkloru.

W tym roku, mimo że pandemia jeszcze się nie skończyła, przesłuchania konkursowe powrócą na rynek i będą się odbywać w otwartej formule, a nie jak rok temu w namiocie przy ściśle określonej liczbie widzów. Obowiązywać będzie jednak reżim sanitarny.

Na rynek powróci również zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych. Ci, którzy chcieliby w niej wziąć udział, a nie czują się jeszcze na siłach, będą mogli poćwiczyć taneczne kroki podczas warsztatów tańca w klubie festiwalowym Tyndyryndy, który także zorganizuje pograjkę.

-Będzie więc można potańczyć, będzie można tej nuty ludowej się nasłuchać i troszeczkę nogi zmęczyć – mówi Andrzej Sar dyrektor artystyczny Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Przesłuchaniom konkursowym towarzyszyć będą

wydarzenia o charakterze pozamuzycznym

Będą widowiska obrzędowe: „Wesele sonińskie” i „U łubiarza”, podczas którego zaprezentowany zostanie ginący zawód łubiarza, człowieka zajmującego się wykonywaniem łubek, z których potem robiło się… Co się z nich robiło, dowiemy się podczas tego widowiska.

-Będzie też akcent taneczny. Tańce góralskie zaprezentuje Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego – mówi Andrzej Sar. – A na zakończenie festiwalu wisienka na torcie – koncert zespołu Trebunie Tutki & Przyjaciele.

Klub festiwalowy Tyndyryndy zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych. Będzie się można nauczyć wykonywać wycinaki czy przygotowywać bibułkowe kwiatki.

-Będą też ciekawe spotkania, np. promujące książkę Krzysztofa Trebuni Tutki dotyczącą nauki gry w sposób ludowy – mówi Andrzej Sar. – Będzie też akcent 50 – lecia konkursu Jana Pocka poezji i prozy ludowej, który przez lata był integralną częścią festiwalu.

Będą także – po raz LIV Targi Sztuki Ludowej.

Czy będą korowody?

-Będą korowody: i ten piątkowy rozpoczynający festiwal, i ten niedzielny po mszy w farze, który stanie się częścią uroczystości 35 – lecia koronacji Matki Boskiej Kazimierskiej. Artyści ludowi, zanim pojawią się na rynku na ceremonii ogłoszenia wyników, będą procesyjnie odprowadzać obraz do klasztoru. Najpierw oddamy Bogu, co Boskie, a potem festiwalowi, co festiwalowe – żartuje Andrzej Sar.

Król Kazimierz w trakcie montowania. Fot. Danka

Król Kazimierz na rynku za chwilę przymierzy szaty i wkrótce nie będzie już nagi. Symbolicznie wcale nagi nie jest – bo program festiwalu jest znany.

55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Program

Piątek 27 sierpnia

9:00 Otwarcie Targów Sztuki Ludowej
9:30 Ogólnopolskie seminarium folklorystyczne
11:30 Uroczyste otwarcie festiwalu. I Koncert konkursowy
14:00 Koncert towarzyszący: Orkiestra Kurpiowska Artystów
15:00 II Koncert konkursowy
17:00 Koncert towarzyszący: Zespół Pogranicze z Szypuliszek, Zespół „Jarzębina” z Bukowej – widowisko „U łubiarza”
18:00 III Koncert konkursowy
21:00 Ognisko dla uczestników festiwalu w ruinach zamku

Sobota 28 sierpnia

9:00 Targi Sztuki Ludowej
10:00 IV Koncert konkursowy
14:00 Koncert towarzyszący: zespół Ludowy Sonina z Soniny – widowisko „Wesele sonińskie”, Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego
15:30 Wernisaż wystawy jubileuszowej „55 lat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu” skwer przy Małym Rynku
16:00 V Koncert konkursowy
20:00 Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych

Niedziela 29 sierpnia

9:00 Koncert konkursowy „Mistrz i uczeń”
12:00 Msza św. w intencji uczestników festiwalu
13:30 Ogłoszenie wyników. Koncert laureatów
15:00 Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych”
17:00 Koncert zespołu Trebunie Tutki & Przyjaciele

Fot. Danka

Czytaj także: Kazimierski weekendownik 27-29 sierpnia 2021

Czytaj także: Co ciekawego w Klubie Festiwalu Kapel i Śpiewaków?

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *