W rocznicę Konstytucji

W całej Polsce – jak kraj długi i szeroki – 3 maja świętowano rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. W Kazimierzu również.

Była pierwsza w Europie i druga na świecie. Postępowa i demokratyczna. Konstytucja 3 Maja. Obowiązywała nie dłużej niż rok. Wciąż jednak stanowi punkt odniesienia dla tych, dla których ważne są idee demokracji i służby państwu.

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku była w Kazimierzu okazją do wspomnienia jej twórców i roli, jaką odegrała ta ustawa zasadnicza, mimo że po roku odłożono ją na półkę, bo kraj dostał się do niewoli.

-Dzisiaj spotykamy się, by tym ludziom i ideom, w które wierzyli, oddać cześć, upamiętnić ich działania. Dążeniom, które wówczas im przyświecały, które wówczas próbowali realizować. Dążeniom do wolnej, suwerennej, silnej i nowoczesnej Polski jesteśmy wierni do dzisiaj – mówił burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 1791r. w Kazimierzu

Kazimierz rocznicę uchwalenia Konstytucji 1791r. świętował tradycyjnie. Uroczystości rozpoczęły się mszą w farze. Potem korowodem – z udziałem pocztów sztandarowych straży pożarnych, szkół i innych instytucji państwowych – zebrani udali się pod klasztor franciszkanów na miejsce pamięci narodowej. Tu – pod pomnikiem bitwy warszawskiej 1920r. – złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów.

Konstytucja jest dziś na ustach wszystkich. Wyszukiwarka Google podaje 10 400 000 wyników. Czy wszyscy jednak rozumieją to słowo, tak jak podaje Encyklopedia Prawa?

-Konstytucja, często określana jako ustawa zasadnicza, jest najwyższym aktem prawnym w państwie. Określa źródła stanowienia prawa oraz określa podstawowe reguły krajowego porządku prawnego – czytamy w Encyklopedii Prawa na portalu Infor.pl. – Wszelkie akty prawne, jakie obowiązują w danym państwie muszą być zgodne z postanowieniami konstytucji.

Marcin Pisula – historyk i radny Rady Powiatu Puławskiego – w swoim przemówieniu przypomniał nie tylko światłych i postępowych twórców Konstytucji 3 Maja. W tym wiązanych z naszym regionem – ks. Grzegorza Piramowicza proboszcza w Końskowoli, prymasa Polski ks. Jana Pawła Woronicza – swego czasu proboszcza w Kazimierzu czy związaną z Puławami rodzinę Czartoryskich. Przypomniał także Targowicę, która zawiązała się rok po ogłoszeniu Konstytucji i zaprzepaściła dzieło reform Sejmu Czteroletniego

-Dzisiaj mówimy patrioci na tych, którzy uchwalali Konstytucję. Niestety tamci też uważali się za patriotów. Uważali, że bronią złotej wolności szlacheckiej. Bronią tego, co było dobre. Niestety konfederację targowicką podpisało wiele osób. To byli wyżsi urzędnicy. To byli hetmani, posłowie, biskupi. Osoby, które nie powinny zdradzić swojej ojczyzny, a jednak to zrobiły. Zrobiły to w dużej mierze w wyniku prowadzonych przez sto lat działań rosyjskiej agentury. To był wielki wysiłek logistyczny i finansowy, żeby od wewnątrz nasz kraj zepsuć, zniszczyć.

Analogie ze współczesnością nasuwają się same. Święto Konstytucji staje się więc świętem smutnym, ale nie przeszkodziło to w świętowaniu dnia, który przypomina o ważnych ideach, stawia jasne propaństwowe – obywatelskie cele.

Więcej zdjęć>>>

Czytaj także: 231. rocznica Konstytucji>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *