Budżet tuż przed sylwestrem

Radni tuż przed sylwestrem przyjęli budżet dla Kazimierza na 2022r. To budżet gospodarski – mówią.

Radni tuż przed sylwestrem przyjęli budżet dla Kazimierza na 2022r. To budżet gospodarski – mówią.

Jest to budżet trudny

Dwa dni przed końcem roku radni uchwalili budżet dla gminy Kazimierz Dolny na 2022r. Planowane dochody określono na kwotę 36 758 921, 96zł, a wydatki na 40 861 323,76 zł. Planowany deficyt to 4 102 401,80. Czy taki będzie, okaże się na koniec roku. W tym roku budżetowym także planowany był deficyt, a ostatecznie rok kończy się – jak podała skarbnik gminy Anna Falenta – nadwyżką budżetową.

– Jest to budżet trudny – powiedziała skarbnik gminy Anna Falenta. – Mam nadzieję, że uda nam go zrealizować.

Przyjrzyjmy się wydatkom

Na terenie gminy Kazimierz Dolny w 22r. zaplanowano 33 inwestycje. Z tego 19 to remonty dróg w wielu miejscowościach na terenie gminy, m.in. w Witoszynie, Bochotnicy, Parchatce (gdzie w ciągu drogi wojewódzkiej będzie nowy chodnik), na Jeziorszczyźnie, Zbędowicach, Dąbrówce czy Kolonii Rzeczycy. Największą z nich jest przebudowa ulicy górnej Puławskiej w Kazimierzu, na co zabezpieczono kwotę 1350 tys. zł.

W budżecie zabezpieczono także środki na wyczekiwany remont pompowni na Sadowej. Modernizację oczyszczalni ścieków w Bochotnicy oraz budowę oświetlenia ulicznego przy drodze kierunku Jeziorszczyzny. Wygospodarowano także środki na modernizację budynków szkolnych w Dąbrówce i Skowieszynku.

Kamienica Gdańska w budżecie

500 tys. przeznaczono na modernizację kamienicy Gdańskiej, co wzbudziło wątpliwości radnych w związku z faktem, że dom ten nie należy w całości do miasta.

– W tej chwili trwają negocjacje na temat kwoty, za którą gmina mogłaby odkupić tę własność, co musi się zakończyć ugodą sądową – wyjaśniał Bartłomiej Godlewski zastępca burmistrza Kazimierza. – Środki, które zabezpieczyliśmy w budżecie na remont tej kamienicy wynikają z nakazów konserwatorskich, z faktu, że jest niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia mieszkańców. W takiej sytuacji zwracamy się do współwłaścicieli o współfinansowanie wydatków. Te wydatki są zapisywane, co będzie uwzględniane przy ewentualnej ugodzie i odkupie od współwłaścicieli.

Centrum Kazimierza na razie poza

Radni wyrażali także wątpliwości w związku z pominięciem w budżecie centrum Kazimierza Dolnego.

-Jeżeli chcemy myśleć, żeby Kazimierz był prorozwojowy, musimy zrewitalizować centrum miasta, żeby to miasto przyciągało swoim pięknem – mówił Leszek Dołęga. – Tego nam brakuje w tym budżecie.

– Centrum miasta wcale nie jest przez nas zapomniane – przekonywał burmistrz Artur Pomianowski. – Myślimy o tym. Jedną z większych inwestycji w roku 2022 będzie przebudowa ulicy górnej Puławskiej. Przygotowujemy również kolejne wnioski, które moglibyśmy złożyć np. w ramach Nowego Ładu. Mam na myśli ul. Podzamcze, ul. Krzywe Koło czy ul. Sadową w Kazimierzu Dolnym. Trzymamy rękę na pulsie. Wszystko w ramach naszych możliwości finansowych.

Budżet po gospodarsku

Radni chwalili burmistrza za gospodarskie podejście do budżetu.

-Budżet skonstruowany jest po gospodarsku – mówił przewodniczący komisji rewizyjnej Jakub Pruchniak.

– Spójrzmy wstecz. Dotychczasowe budżety kończyły się deficytami i często były podpierane sprzedażą nieruchomości. Te łaty w budżetach starych były i to poważne – mówił radny Krzysztof Nieradka. – Rozumiem, że obecnie przewidywany deficyt wynika między innymi z nieprzewidywalnej inflacji, ale wierzę, że zdołamy go zamknąć przynajmniej w granicach zera.

13 głosów za, 2 wstrzymujące

Ostatecznie projekt budżetu został przyjęty przez radę miejską 13 głosami za. Radni Dołęga i Kowalski wstrzymali się od głosu. Uchwała budżetowa wchodzi w życie 1 stycznia 22r.

Projekt uchwały budżetowej na rok 22. Inwestycje na str. 19>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *