103. rocznica Bitwy Warszawskiej

W Kazimierzu w upalny sierpniowy wtorek uczczono 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w farze, znajdując finał w miejscu pamięci narodowej przy murach klasztoru. Tu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego wystawiony w 78. rocznicę zwycięskiej bitwy Wojska Polskiego z nawałą bolszewicką uznaną za 18. przełomową bitwę w dziejach świata.

-1920 rok był to czas, gdy nasze państwo odradzało się po zaborach. Tworzyły się struktury państwa. Tworzyła się armia. Mieliśmy struktury odziedziczone po 3 zaborcach: po Austrii, Prusach i Rosji. Podobnie było też z kadrą oficerską, z uzbrojeniem. Dodatkowo w 1920 r. wybuchło powstanie śląskie. Były przeprowadzane plebiscyty dotyczące przynależności poszczególnych terenów do Polski bądź Niemiec. To był naprawdę bardzo trudny czas. I w tym trudnym czasie nasze państwo, nasz naród wniosły się na wyżyny i stawiły bardzo dzielny opór Rosji bolszewickiej. W tym trudnym czasie 15 sierpnia, kiedy wróg był praktycznie u bram naszej stolicy, zdarzył się cud, do którego przyłożył rękę też marszałek Piłsudski. Zwyciężyliśmy Rosję. Powstrzymaliśmy jej marsz na Zachód – powiedział w swoim przemówieniu przy pomniku marszałka Piłsudskiego burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Dzisiaj spotykamy się, by uczcić pamięć, oddać hołd bohaterom tamtych dni. Tym, którzy walczyli za ojczyznę. Tym, którzy przelali krew.

Pod pomnikiem Piłsudskiego złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów, zapalono znicze. W uroczystościach w asyście pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem na czele, radni oraz reprezentanci kazimierskich szkół, instytucji i organizacji społecznych.

Rozkazy do Bitwy Warszawskiej padły z Puław

Warto wiedzieć, że rozkazy, które uratowały Europę przed Rosjanami, padły z pobliskich Puław. Tymczasową Kwaterę Główną Naczelnego Wodza zorganizowano w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w puławskim Pałacu Czartoryskich. Dowódcy z Piłsudskim na czele obradowali w Sali Okrągłej przy wielkim sześciokątnym stole, który dziś stoi w bibliotece pałacu. Tu właśnie opracowano rozkazy dla polskiej armii, która zatrzymała bolszewików na Wiśle.

Marszałek przebywał w Puławach od 13 do 16 sierpnia 1920r. W niedzielę 15 sierpnia 1920 r. wydał rozkaz operacyjny do bitwy warszawskiej dla oddziałów Frontu Środkowego.

-Zwracam uwagę na bezwzględną konieczność przeprowadzenia całej operacji w nakazanych rozmiarach. Wzgląd na zmęczenie ludzi i na straty nie może tutaj odgrywać roli – czytamy w rozkazie. – Wszystkie wojska zrozumieć muszą, że bitwa ta rozstrzyga losy wojny i kraju i że dać może pożądane rezultaty tylko przy najwyższym wysiłku sił i woli każdego poszczególnego żołnierza i oficera.

W czasie pobytu w Puławach Piłsudski był gościem Zofii i Stanisława Golińskich. Zamieszkał w prawym skrzydle pałacu. W niedzielę wieczorem tuż przed wyruszeniem na ofensywę podawał do chrztu syna puławskiego małżeństwa Stefanii i Stanisława Minkiewiczów. Więcej o pobycie Piłsudskiego na ziemi puławskiej przeczytamy w artykule Zbigniewa Kiełba „Czy wiesz, że…”

Materiały wideo:
Przemarsz przez rynek>>>
Przemówienie burmistrza Kazimierza Artura Pomianowskiego>>>

Czytaj także:
Święto Wojska Polskiego>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *